Märkmeid Memokraadi kujunemisest

Reedel pidasin ettekande kodanikuajakirjanduse konverentsil Väimelas, kuid esinemist ette valmistades tuli mulle meelde, et Memokraat saab 20. novembril kolmeseks. Selle puhul võiks seniseid kogemusi ju laiemalt jagada. Uurisin statistikat, tuletasin meelde kõiki neid asju, mis vahepeal tehtud on ning panin kokku presentatsiooni Memokraadi senisest ajaloost koos soovitustega neile, kes tahavad midagi sarnast teha.

 • http://www.dragon.ee/irve/blog/ irve

  Olin alati arvanud, et memokraat oli pigem meemidega valitsemise aspektist nime saanud.

 • Peep Ehasalu

  Palju õnne sünnipäevaks! Ja tänan tegijaid, memokraati on jätkuvalt tervistav lugeda.

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  See ei oleks ka üldse paha idee olnud aga tollel hetkel oli just memo-teema esimesena peas. P.S. Meemide puhul oleks äkki pidanud olema “meemokraat”, et olla truu emakeelesetele tüvedele?

 • Mats Volberg

  See, et inimesed on klikkinud pikkadele lugudele ju ei tähenda, et nad on need
  lood ka läbi lugenud? Kas sa ühtlasi vaatasid ka seda statistikat, et kui kaua
  külastaja on lehel aega veetnud?

  Mina näiteks tihti klikin lool ja hakkan lugema, kui avastan, et see on pikem kui ma tol hetkel jõuan lugeda, siis jätan pooleli ja loen pärast edasi, tekitades seega kokku 2 klikki.

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  Jah, see on hea küsimus, sest kindlasti on inimesi, kes pikki lugusid lõpuni ei loe aga siis esitame endale küsimuse, et miks ikkagi pikad lood rohkem klikke saavad? Miks nad üldse esile tõusevad sellisel moel?

  Samuti võib öelda, et pikad lood tõesti sisaldavad üsna kõrget keskmist “average time on page” numbrit. Kui Memokradi keskmine on pisut üle kolme minuti, siis pikkade lugude puhul on see aeg 6,7,8 minutit.

  Arvestades sellega, et tegemist on keskmise veedetud ajaga, siis ma järeldan sellest, et suur hulk inimesi tõesti loevad neid lugusid lõpuni.

 • Mats Volberg

  Siis on vist veel kommentaaride arv, mida vaadata: rohkem arutelu tähendab ju ühtlasi rohkem klikke?

  PS. Ma ei püüa õõnestada, pigem täpsustada.

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  Pole probleemi, mulle meeldib, et uurid. Ma usun, et ka kommentaaride arvuga on küll see lehel olemise aja seos olemas, mida sa mainid aga kui võtta top 10st kõige pikem lugu, milleks on “Süüdistan”, siis sellel on ainult 11 kommentaari, samuti on näiteks lool “Tahte triumf mõistuse üle” kõigest 4 kommentaari, kuid see on samuti üks pikemaid lugusid ja asub topis seitsmendal kohal. Samas on Memokraadis ka lugusid, mille kommentaaride arv ületab 50ne, kuid mis pole topis esindatud. Nii et järeldaksin siit, et kommentaaride hulk pole siiski peamine faktor, vaid inimestele tõesti meeldib pikki lugusid ka lugeda. 

  P.S. Mulle endale ka meeldib neid lugeda, kui nad on head.

 • http://twitter.com/erkilipre erki lipre

  Igati huvitav blogi on olnud ning tänuväärt ettevõtmine. Edu edaspidiseks.