Lumehani

Paul Galico kirjutas kunagi sentimentaalse jutustuse vigastatud lumehanest, kelle üks mees Inglismaa rannikult leidis ja terveks ravis. Mõni aeg hiljem algas teine maailmasõda ning 400 tuhat liitlasvägede sõdurit jäi Dunkerque’is piiramisrõngasse. Nagu paljud teised, läks ka jutustuse peategelane liitlasvägedele appi inimesi evakueerima. Ta seadis korda oma väikese paadi, lükkas püsti purje ning läks sõduritele appi. Siinkohal suudab Galico lookene luua võimsa kujundi:

Sel hetkel kui paat kaldast eemalduma hakkas, kostus tiibade kahinat ning midagi lendas paadist mööda. Kuuvalguses oli näha valgeid tiibu, hane iseloomulikku ettepoole sirutatud kaela. Paat lahkus Dunkerque’i suunas, lumehani tegemas aeglaseid ringe selle kohal, kuni mõlemad kadusid pimedusse.

See kirjanduslik moment tuli mulle meelde hiljuti Päästeameti konverentsil esinedes ja kuna mul polnud aega üksikasjade üle vaatamiseks, siis rääkisin seal küll luigest, kuid mõte jääb samaks. Kujutluspilt lumehanest on väga inspireeriv. Ehk oleme selliste piltide mõjul valmis tegema asju, mis pole meile isiklikult kasulikud, asju, mis pole efektiivsed ning isegi esmapilgul ratsionaalsed mitte?

Saalis oli vaikne. Mõistsin, kui palju on meie ümber inimesi, kes teevad asju nii öelda lumehane pärast. Nende hetkede pärast, mil sa ei mõtle, milleks see mulle isiklikult kasulik on, vaid teed seda lihtsalt selle pärast, et see tegevus on eriline ning tundub õige. Siin meenub ühe teise raamatu lõpp. Neil Straussi Emergency on sisuliselt mehe päevik, kes soovib terrorihirmus elavast USA-st jalga lasta, kuid leiab ennast lõpuks päästetöötajana inimesi päästes ning tunneb lõpuks, et ta ei pea kuhugi põgenema.

Ma usun, et kujundliku lumehane nimel töötavad Eestis täna ka paljud õpetajad, arstid ja politseinikud. Ma usun, et ühtegi vabatahtlikku päästekomandot ei tehta Eestisse sellepärast, et siseminister käskis või siis sellepärast, et päästevõrgu efektiivsus kui eesmärk suunab inimesi vabatahtlikuks. No kujutage seda tõsise näoga ette.

Meie ümber on inimesi, kellel on mingisugune teine mõte, midagi muud, kui esmajoones palgapäeva ootus, nad ei tee oma tööd sellepärast, et neid pole lihtsalt mesise poti juurde lastud.

See kõik toob mind Silver Meikari juurde, keda erakondlikud netikommentaatorid üritavad täna näidata halvas valguses, sest ta väitis, et on erakonna kassasse annetanud raha, mille päritolu ta ei teadnud. Mõned Reformierakondlased proovivad osutada sellele, et põhjuseks on see, et Silver pole saanud häid ametikohti. Nägemata küll parimalgi tahtmisel, mida Meikar nende niinimetatud ametikohtadega kaotanud on, ei välistaks ma hoopis võimalust, et broilerite kõrbehaisust väsinud Silver tegi oma avalduse lumehane pärast.

 • http://www.dragon.ee/irve/blog/ irve

  Üks foorumiturundaja kirjeldas kunagi kuidas ta erialafoorumitesse infiltreerub. Mitte labaselt vaid kogukonnaliikmena. Paar kuud, paar kasutajat, paar ip-aadressi ja siis küsimus ja siis vastus.

  Ãœks koht selles artiklis tuli minuga kaasa. ” […] but
  when I’m working, I’m methodical, unrelenting, charming, convincing and
  completely uncaring of my targets and of the people around me. The
  problem with this ‘night and day’ mentality is that during the
  ‘twilight’ hours, I’m sad and remorseful of what I’ve done.”

  Ma pole positsioonis kus Silveri sisse näha ja öelda, et nii on; küll aga ütleb kogu mu senine kokkupuude temaga, et ta on üks neist, kes neid ehatunde üle elab; Minul näiteks oleks pärast Reformi nii kategoorilist tembutamise eitamist parteiliikmena omas nahas vastik istuda. See on huvitav olukord: ta ei saa ju olla ainus selline kogu süsteemis; ainus vilemees.

  (Leidsin ka artikli: I’m Evil)

 • http://twitter.com/oHpuu Ott Heinapuu

  Eesti Reformierakond on minu meelest oma tuhandete liikmetega mõnes mõttes Eesti vabakonna selgroog. või vähemasti võiks seda olla selle erakonna mitmesajapealine volikogu (aukohus ja juhatus kardetavasti ajaloolis-kultuurilistel põhjustel mitte). kui volikogu yldiselt ei ole asjast teadlik, siis võiks aru pärida. kui on teadlik ja sallib olukorda, siis ma tahan Eesti vabakonnale uut ja paremat selgroogu.

 • http://profiles.google.com/toivo.ellakvere toivo ellakvere

  Lisaks on läbikukkunud PM eksperiment, kus lubati kommenteerida ainult regatud kasutajatel. Reaalsete persoonide poolt on kirjutatud ainult 2 kommentaari
  http://www.postimees.ee/849228/silver-meikar-viisin-parteile-musta-raha/#comments 

  Andi MellisMilvi Träel

 • http://www.dragon.ee/irve/blog/ irve

   Sain siit praegu artikli jagu inspiratsiooni.

 • Karli

  Isegi lumehani vajab taevas ringide joonistamiseks ressursse. Kui midagi on vaja, andke teada. 

 • levka

  aint et Dunkerque, mitte Dunkirk

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  Aitäh. Parandasin ära, kuigi britipäraselt võib muidugi öelda ka Dunkirk.