Poliitiline kiri

“Hei! Helistas populaarse erakonna PS ja küsis, ega Daniel uut parteid ei tee?” (SMS ühelt tuttavalt).

“Ma olen täna vähemalt viiest suust kuulnud juttu, et kogu selle skandaali taga on trio Vaarik-Jõks-Meikar, kes valmistavad ette uue partei (mis pole kampsunid) tulekut, mille esimeheks saab Indrek Neivelt ja mida rahastavad mitmed tuntud Eesti ärimehed (Taal jne). Oled ise ka juba kursis oma tegemistega?” (Hea tuttav Urmet Kook Facebookis).

Ühest kolmandast kohast kuulsin, et Reformierakonnaga seotud inimene käis seda juttu rääkimas lausa ühele ajalehele.

Et see asi nüüd selgeks teha, tahaks öelda alljärgnevat.

Poliitikutele, kes leiavad, et poliitikas esinevate vigade kritiseerimise taga peab olema alati mingi soov oma erakond teha ja ise lavale ronida.

Ajakirjanikele, kes kõhklevad, et äkki ikka midagi on ja äkki võiks sel teemal vähemalt hea loo saada.

Neile, keda lihtsalt huvitab, et kuidas on.

Ühesõnaga kõigile teile, kinnitus, et mina, Daniel Vaarik, ei ole huvitatud erakonnapoliitikasse sisenemisest, uue erakonna loomisest, vana erakonnaga ühinemisest ega nende nõustamisest. Ma ei osale ka 2015. aasta valimistel (ning edasise osas puudub samuti plaan) ning ma ei nõusta ka ühegi poliitilise jõu taga olevat jõudu.

Kinnitan seda allkirjaga.

Peale Stenbocki maja ja Riigikogu hoone on olemas terve suur ja lai maailm, kus on väga äge elada ning ainus, mida ma tahaksin, on see, et see, mis toimub erakonnapoliitikas, oleks mulle kodanikuna vastuvõetav.

Ma mõistan, et on kurb, kui sinu vastas polegi geniaalset PR-meest või tõusvat erakonda. Oledki vaid sina ise.

P.S. Mul on hea meel, et Silver Meikar pole Reformierakonnast välja astunud. Minu meelest näitab see usku, et erakonnapoliitikat on võimalik muuta ka senistes struktuurides ja Silveril on loodetavasti selleks jõudu.

P.P.S. Kas me saame nüüd tulla tagasi meie algse teema juurde, milleks on erakondade kahtlane rahastamine?

 • Paavo

  Tõe kriteerium on praktika.

  Näis.

 • http://www.facebook.com/margus.kiis Margus Kiis

  Meikar-pomm hakkas kohe
  tiksuma, kui RKst välja jäi. Tema pettumus oli kohe isegi
  n.ö.kehakeelest näha. RE kui läbitöötatud süsteem teeb vigu detailides.
  Üks viga oli idee Meikar kui potentsiaalne ühemehe- siseoponent vaikselt
  kolikambrisse lükata. Oleks pidanud ta kuhugi silmapaistvale kohale
  panema.

 • http://twitter.com/martparve Mart Parve

  Muide, Daniel, sellise suhtumisega võid sa paraku olla pigem osa probleemist kui osa lahendusest. Jah, Eesti poliitika on üks rõve industri ning sellisena mitte kõige meeldivam koht inimese jaoks, kellel on ka mujal “äge elada”. Ja just seetõttu sattubki poliitikasse peamiselt inimesi, kellele meeldibki, kui on rõve. Vicious circle.

  Kui ägedad inimesed on sedavõrd kindlad, et nad ei lähe poliitikasse, on see väga selge sõnum ja eeskuju, ja vastupidi.

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  @Margus Aga kas sa ei leia, et Meikari motivatsioon on hetkel natuke teisejärguline küsimus? @Mart Ma pole nõus. Ma arvan, et muutuma peab süsteem, mitte inimesed ning seepärast väljendasingi rahulolu, et Meikar jätkab erakonnas. Uut jõudu pole olemas, on need inimesed, kes meil on. See on tegelikult probleemi tunnistamisele ja koostööle kutsuv sõnum.

 • http://twitter.com/martparve Mart Parve

  Väljendusin vist ebaselgelt. Ma ei öelnud, et sa oled osa probleemist, sest sa ei taha uut poliitilist jõudu luua. Ma ütlesin, et sa oled osa probleemist, sest sa “ei ole huvitatud erakonnapoliitikasse sisenemisest” ning leiad, et “peale Stenbocki maja ja Riigikogu hoone on olemas terve suur ja lai maailm, kus on väga äge elada”.

  Tegelikult ütled ju ka ise, et “on need inimesed, kes meil on”. Kui *need* inimesed ei soovi poliitikas osaleda, siis kuidas sa pead realistlikuks poliitilise paradigma muutumist? Et kritiseerime reformierakonna aparatšikuid ja vaikseid donne, kuni nad aru saavad, et nad on eksiteel ja peavad ennast parandama või?

  Ääremärkusena: mina ka ei arva, et Eesti poliitika probleem oleks see, et meil on liiga vähe parteisid ja et neid oleks vaja juurde teha.

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  @Mart Ma lihtsalt ütlesin, kuidas seis minuga on. Ei saa ju ka süüdistada kedagi selles, et ta erakonda astuda ei taha ning ma lihtsalt otsustasin sel teemal praegu täpne olla. Hindan neid, kes teistpidi mõtlevad, kuid kui mul endal plaani pole, siis seda lihtsalt pole.

 • http://twitter.com/martparve Mart Parve

  Ma ei süüdistagi sind :) Ega mina ju ka ei taha. Sest see täitand broilerite ja korrumpeerunud vanade ülbikutega maade jagamine (ja vahetamine) pole miski meeldiv tegevus. Ning nii tõmbabki see industri ligi ainult spetsiifilist kaadrit. That’s all I’m saying.

  Kui sa oleksid tahtnud lihtsalt täpne olla, siis poleks olnud ilmtingimata vaja nii põhjalikult kirjeldada, kuidas sa ikka ÜLDSE ei taha poliitikasse minna. Selline kirjeldus, ole nüüd aus, ikkagi näitab suhtumist poliitikasse.

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  Mõistan, kuid samas selle, et Stenbocki maja või Riigikogu on iseenesest halb koht, loeb lugeja vist ise konteksti kaudu sisse. Täpsustan siis, et ma ei arva, et need on kuidagi halva kohad. Lihtsalt hetkel pole minu plaan!

 • http://tarmojuristo.wordpress.com Tarmo Jüristo

  mina omalt poolt lisaks veel selle aspekti, et poliitikas osalemiseks on
  ka mitmeid muid võimalusi lisaks stenbocki majale ja
  riigikogule – ning kui poliitikat mõista natuke laiemalt, siis on ju ka memokraat tänagi osa sellest.

 • http://twitter.com/martparve Mart Parve

  Kas see pole sama nagu väita, et spordis saab osaleda ka tribüünidelt? Jah, osalt nagu saab tõesti. Aga keegi peab ju platsile ka minema. Vast on aru saada, et ma ei sunni isiklikult Danielit platsile minema, vaid teen lihtsalt vaatluse, et poliitikaplatsi tänane suur probleem on, et see tõmbab ainult troppe – sest seal ukerdab palju troppe ringi.

  Aga noh, ega siin muud võimalust ei ole, kui et Ossinovski- ja Korobeiniku-taolised päris-inimesed peavad tasapisi sisse imbuma. Jaksu kõigile sellistele.

 • http://tarmojuristo.wordpress.com Tarmo Jüristo

  aga mulle just nimelt tundubki, et poliitikat ei peaks vaatama kui ala, mille puhul on plats ja tribüün – ja kui siiski spordi-analoogiat kasutada, siis ma pigem ütleks, et sporti saab teha ka ilma rahvuskoondisesse kuulumata, võib ka lihtsalt ise jooksmas käia või koos sõpradega palli mängida.

 • http://twitter.com/martparve Mart Parve

  _Riiki_valitsevat_ poliitikat peaks vaatama kindlasti kaasava, kodanikuühiskonna vertikaale ja horisontaale läbiva rahvaspordina, aga praktikas see lihtsalt ei ole Eestis täna nii.

  Reaalselt on riigivalitsemise näol täna tegu siiski elukutselise tippspordiga, milles osalejad ei ilmuta ühtegi märki, et nad tahaks veidigi pallist loobuda (vt või ACTA).Ning kui selles mängus ei taheta aktiivselt osaleda ning toksitakse kusagil nurga taga siivsalt kodanikuühiskonda mängida, siis lihtsalt praktikas see riiki valitsev poliitika ei muutu (vähemalt kaasavamaks mitte).

 • alanrein

  Natuke liiga ootuspärane ja loomulik jätk provokatsioonile. Kas me saime midagi teada, mida me juba varem ei teadunud?
  Ehk siis, ka teised poliitikud õpivad klassik Savisaarelt, et kui s lendab ventilaatorisse tuleb tähelepanu kõrvale juhtida. Piisava ajalise intervalli tagant on uuserakonna paranoia ju täiesti hea maitse piirides, sest meedia saab põhku täiteks ja kui asjaosaline ise veel deklareerib, et ei ta ei erakondu, saab narratiiv ainult hagu juurde.
  Aga kas maksab nii kindlameelseid väiteid puistata? Võib-olla on asi varsti tõesti nii hull või kaunis, et tuleb ka neitsist süütumatutel oma poliitiline indiferentsus ohverdada. ‘Kindlasti ei erakonnastu’ võib mõnele kõrvale kõlada ka kui ‘I don’t give a f’. Aga antud juhtumil ma ei paneks pahaks kui isand Vaarik oma sõna murrab. Ja tore ju et Meikari näol on meil nüüd olemas omaenda maavillane Bradley Manning.

 • http://profiles.google.com/toivo.ellakvere toivo ellakvere

  “Kui hästi läheb, katab Res Publica aasta lõpuks Eestit mitte halvemini kui Q-GSM.”
  Hehee, ajakirjandus on tore aja peegel.

 • piretpeiker

   
  Mu meelest on probleemiks olukord ja mentaliteet, et ühiskond jaotub poliitiliselt tarbijateks ja professionaalseteks müüjateks. Just siit lähtub ka arusaam, et kui ei taha olla kõigest tarbija, tuleb hakata müüjaks. Aga uus poliitiline jõud või lähenemine ei pea alati tulema n-ö viienda partei kujul.

  Siit tulenevalt ma ei tahaks ka võrrelda mitteparteilist poliitilist tegevust omaette nokitsemisega või sõpradevahelise pallimänguga, see on eksitav vastutuse vähendamine – sõpradevahelisel pallimängul pole reeglina mingit mõju laiemale avalikkusele. Igaks juhuks täpsustan, et ma üleüldse ei arva, et parteipoliitikas osalemine oleks praegu mõttetuks muutunud.

 • Peeter Jalakas

  Danieliga sarnastele küsimustele olen viimasel nädalal üsna mitmeid kordi pidanud vastama ka mina. Et kas teed uut erakonda?
  Olen vastanud, et praegu mitte. Ja et ei ole üleüldse kogu asjaga kuidagi seotud aga jälgin huviga.
  Soovitan sullegi, Daniel – ära välista. Kunagi ei tea, mil poliitiline Pegasus perutama hakkab. 
  Inspiratsiooni pakub élu ju lopsakalt.

 • siimlepisk

  Tegelikult pole ju vaja osaleda parteipoliitikas, et maailma muuta. Suuri asju on võimalik ka ilma parteideta teha.

  See ei välista muidugi, et ka parteiline tegevus peaks puhtamaks ja ausamaks muutuma.

 • http://twitter.com/martparve Mart Parve

  Täpselt seda tahtsin mina ka just nimelt öelda, et see on probleemiks, et poliitikaturg jaguneb tarbijateks ja müüjateks.

  Aga kui sa pead silmas, et “mitteparteilise poliitilise tegevuse mõju laiemale avalikkusele” peab materialiseeruma nagu ACTA-pull, kus selle tegevuse viljad jõudsid reaalsusesse läbi parteide survestamise, siis see oligi just täpselt näide tarbija ja teenuseosutaja suhtest. Tarbija trampis jalgu kuni teenuseosutaja (enamvähem) kuuletus. Actavistid ei läinud ju ise konkreetselt poliitikat teostama.

  Kui sa pead silmas mingit muud võimalust viljakaks poliitiliseks tegevuseks, siis huvitaks teada, millist täpselt. Minu teada ei ole võimalik Eestis riigivalitsemises teistmoodi osaleda kui läbi parteide, see on Riigikogu valimise seadusega paika pandud.

  Võimalik, et ma ei ole väljendanud ennast piisavalt selgelt. Ma ei ole öelnud, et see olukord, mida ma kirjeldan, oleks kuskilt otsast hea. Paraku on reaalsus, et riigivalitsemist puudutav poliitika on parteide poolt monopoliseeritud ning parteid on oma positsioonid väga tugevalt seadustega kindlustanud ja ei näita soovi neid positsioone ise loovutada. Seega kui võtta eelduseks seaduste järgimine, siis loogiliselt pole võimalik poliitikat muuta teistmoodi kui parteide töös osalemise või olemasolevate parteilaste ümberkasvatamise kaudu. Seda arvestades on kahju tõdeda, et kõige edumeelsem osa ühiskonnast välistab enda jaoks parteide töös osalemise.

 • http://tarmojuristo.wordpress.com Tarmo Jüristo

  teen siin veidi eelreklaami vikerkaare juuninumbri osas, mis on juhtumisi sedakorda sobivalt poliitiline – ja kus muuhulgas vaetakse erinevates artiklites ja esseedes ka just nimelt neid teemasid. m.h. on seal ilmumas tõlkeartikkel chantal mouffe’i sulest (kes suve teises pooles ise ka tallinnasse saabub), originaalpealkirjaga “the importance of engaging the state”, kus ta argumenteerib suhteliselt sarnaselt positsioonilt, kui mart ülal.

  ma saan sellest argumentatsioonist muidugi väga hästi aru ning osaliselt ka nõustun sellega – kuid siiski ühe olulise reservatsiooniga. nimelt ei ole ma nõus, et “riik” peaks poliitika puhul a priori priviligeeritud osapooleks olema, või et see on kuidagi ainus ja loomulik “poliitika tegemise koht”. see on üks kanal ning kahtlemata väga oluline selline, aga sellegipoolest on tegu ikkagi vaid ühe ühiskondliku institutsiooniga ning selle tegevuse mõjutamiseks või muutmiseks ei pea sugugi tingimata endale parteipiletit hankima.

  ma muidugi ei tea, kas ma kvalifitseeruks mardi poolt mainitud “edumeelsema osa” hulka, aga minu isiklik probleem erakonnapoliitikaga (millest ma ka samas numbris ilmuvas oma essees veidi räägin) on põhimõttelist laadi, mitte kinni selles, et meil on hetkel viletsad parteid või poliitikud. sellega ei taha ma esitada mingit üldist väidet esindusdemokraatia või erakondliku poliitika osas – ma arvan, et see on üks tähtis võimalus, kuidas poliitikat teha ja selles osaleda, lihtsalt mu enda prioriteedid ja eelistused on mujal. ühtlasi tundub mulle, et kokkuvõttes oleks see ka üks parimaid võimalusi parteide- ja esindusdemokraatiapõhise valitsemise kvaliteedi tõstmiseks, kui selle monoliitse süsteemi kõrvale (ja mitte sugugi asemele) tekiks tasapisi ka muid poliitilise otsustamise ja tegutsemise vorme.

 • http://twitter.com/martparve Mart Parve

  Tarmo, mina ka ei arva, et riik PEAKS olema ainus “poliitika tegemise koht”. Vastupidi! 

  Aga ma väidan, et parteid on olukorra selliseks kindlustanud, ning selleks, et seda ringkaitset murda, ei tundu olevat teisi seaduslikke teid kui siseneda läbi nendesamade parteide.

  Ses mõttes kudos Silverile, et ta viitsib maadelda nende parteipõrsastega. Teate ju küll sigadega maadlemist – lõpuks on kõik sopased ning sigadele see just meeldibki.

 • http://tarmojuristo.wordpress.com Tarmo Jüristo

  tahtmata siin tõmmata mingit vulgaarset paralleeli tänase olukorraga, aga lihtsalt, et seda printsiipi paremini mõista – kas sa oleks nt. 1980ndatel aastatel sama lähenemist soovitanud? sest tollal ju tõesti ei olnud poliitika tegemiseks ja ringkaitsest läbi murdmiseks ühtki teist seaduslikku teed, kui astuda EKP liikmeks..

 • http://twitter.com/martparve Mart Parve

  Tarmo, selleks et mõista seda printsiipi, on oluline saada aru ühest asjast: nimelt sellest, et ma ei soovita ühtegi lähenemist ega räägi, kuidas asjad “peaksid olema”. 

  Ma näitan asja kiretust formaalloogilisest aspektist: on seaduslik tee ja on ebaseaduslik tee. Ma ei viitsi hakata Nõukogude Liidu konstitutsiooni jms seadusi uurima, aga ilmselgelt rikkusid Eesti vabastamise elluviijad seadusi ehk valisid ebaseadusliku tee.Milline tee tänases Eestis valida, on maitse asi ja hinnangute küsimus. Mina loodan, et äkki on siiski võimalik taastada kaasav riigivalitsmeine rahumeelselt ehk osaledes seadustes ettenähtud demokraatlikus protsessis.

 • http://twitter.com/martparve Mart Parve

  …ja see minu käsitlus põhineb eeldusel, et “poliitikas osalemise” all peame silmas osalemist riigivalitsemises, ehk tehes riigi valitsemist puudutavaid otsuseid. Nende otsuste tegemise privileeg on Eestis seadustega antud Riigikogule jt institutsioonidele, ning kodanikuühiskond ei saa siin otseselt osaleda.

  Osalemine peaks käima läbi esindusdemokraatia või kaasamise, aga me ju näeme, kuidas nende nähtustega Eestis täna lood on.Taas kord – ma ei ütle, et kodanikuühiskond “ei peaks” osalema. Vastupidi. Peaks küll.

 • alanrein

  1985/6 Gorba perestroika ajal oli seni mõõdukalt vastaliste inimeste hulgas mõte EKP-d ‘seestpoolt õõnestada’ üsna pop teema. Mõned isegi jõudsid astuda. Mõned kaalusid seda piisavalt kaua kuni tuli 87/88 ja vajadus selleks puudus. Sügavama stagna-aja puhul tundub see seestpoolt õõnestamise jutt aga rohkem linnalegend või eneseõigustus olevat.

 • alanrein

  Tundub, et hetkel on käimas võistlus, et kes suudab midagi mõjuvat päevapoliitika kohta arvates veenvamalt väita, et temal küll mingit seda-teist-ja-kolmandat ühegi, veel enam, loodava erakonna suhtes ei ole. Re: Neivelt ERR-is

 • http://twitter.com/martparve Mart Parve

  Jep. Mul hakkab juba allergia tekkima. WTF, mida sa mögised poliitika teemadel, kui sa ometi nii kindel oled, et ise käppa külge ei löö. Kui ei ole piisavalt oluline, et midagi muuta, siis vast ei ole ka nii oluline, et peaks mögisema. Stressi tekitab vaid asjaolu, et olen ise samasugune :D

 • alanrein

  Ma juba kiikasin korraks peeglisse :P
  Aga huvitav lugemine ikkagi mõttes ‘õigel ajal vait olemine – las keegi teine teeb, tagantjäreletarkused + (põhjenduste, vahepeale mõttekäigu) ütlematajätmised’. Shaken, not stirred. Aga kui väga iriseda, siis hoiab Neivelt ka oma suu kinni. Parem või halvem – pigem halvem.

  http://uudised.err.ee/index.php?06253904