Reformierakonna rahastamisskandaali kronoloogia

Reformierakonna rahastamisskandaali kronoloogia Eesti meedias ilmunud kajastuse põhjal. Kronoloogia täieneb vastavalt sündmuste arengule.

Eellugu

 1. veebruar, 2002

Äripäev kirjutab sellest, kuidas erinevate erakondade liikmed on annetanud parteikassasse sularaha. Näiteks 34 reformierakondlast on ühe 1999. sügisnädala jooksul läinud panka ning viinud sinna annetusena igaüks 999 krooni. Mainitakse ka 24-aastast ilma väljapaistva sissetulekuta Kristen Michalit, kes toetas sel ajal Reformierakonda 61 000 krooniga. Veidra detailina ilmneb, et panga vahet on tihedalt käinud ka rahvaliitlased Arnold Rüütel ning Villu Reiljan, kes kandsid kahe nädala jooksul iga päev oma erakonna kontole tuhat krooni. Link.

 1. veebruar, 2011

Postimees avaldab ülevaate Wikileaksi kaudu lekkinud USA Tallinna saatkonna memodest, kus muuhulgas ilmneb, et Silver Meikar on USA ametnikega kõneledes olnud kriitiline peaminister Ansipi suhtes, tema sõnul üritas Ansip 2007. aasta suvel teha Riigikogust oma kummitemplit ning valitseda Eestit “presidentaalse” peaministrina. Link.

 1. märts, 2011

Reformierakonna nimekirjas tagasihoidlikul kohal kandideerinud Silver Meikar ei pääse parlamenti.

 1. jaanuar, 2012

Kristen Michal arutleb saates Foorum Keskerakonda tabanud mõjuvõimuskandaali üle ning ütleb muuseas, et “Riigikogu liige peab olema aus. Riigikogu liige peab olema vaba sellistest kahtlustest nagu mõjuvõimuga kauplemine.” Ta kritiseerib Keskerakonda selle eest, et viimane üritab kõikide meediavõtetega muuta Keskerakonna suhtes läbi viidavat uurimist naeruväärseks.

Allikas: ERR

 1. mai, 2012

Vandeadvokaat Allar Jõks räägib ETV Hommikuprogrammis, et erakonnad on loonud “ärimudeli”, mis võimaldab neid ebaseaduslikult rahastada. Jõks ütleb, et probleem ei ole ainult Keskerakonnas ning seda on talle väitnud Silver Meikar.  Link.

Skandaal, 2012

 1. mai

Postimehes ilmub Silver Meikari artikkel “Erakondade rahastamisest. Ausalt”, milles ta tunnistab, et on viinud erakonnale musta raha ning viitab sellele, et seda on teinud ka teised. Skeemiga seoses mainib ta ka erakonna endist peasekretäri ja praegust justiitsministrit Kristen Michalit ning erakonnakaaslast Kalev Lillot.  Link.

Lennuki pealt saabunud peaminister ja erakonna esimees Andrus Ansip ütleb, et Meikari väited vajavad kontrollimist ning seda mitte ainult parteiliinis, vaid ka politseis. Link.

Justiitsminister Kristen Michal ja Reformierakonna liige Kalev Lillo annavad erakonna kontori ees intervjuusid, milles lükkavad tagasi Silver Meikar väited ning nimetavad neid valedeks. Michal: “Pidasin Silver Meikarit oma sõbraks. Oleme koos rajanud erakonna noorteorganisatsiooni ja olen olnud talle toeks ja tööandjaks aegadel, kui tal pole lihtne olnud. Seda enam olen pettunud selliste avalduste üle”. Link.

Foto: Postimees

Riigiprokuratuur alustab samal päeval Meikari väidete kontrollimiseks kriminaalmenetlust. Link.

Justiitsminister Kristen Michal kinnitab valmisolekut kahtluste püsides ametist lahkuda. Link.

Tartu reformierakondlane Kristjan Karis tunnistab sarnaselt Silver Meikariga, et on aidanud parteil varjatud annetusi puhtaks pesta. Link.

President Toomas Hendrik Ilves taunib JOKK skeeme ning kutsub üles välja selgitama, “kas kirjeldatud sündmused on sellisel kujul aset leidnud.” Link.

Kristjan Karis taganeb oma sõnadest. Link.

 1. mai

Ärimees Jüri Mõis kinnitab, et kümmekond aastat varem kasutas Meikari poolt kirjeldatud rahastamisskeemi ka Isamaaliit. Link.

Silver Meikar läheb prokuratuuri tunnistusi andma, lubades rääkida “ainult tõtt”. Prokuratuur kutsub rahastamisskeemis osalenuid endast märku andma. Link.

Üks enda sõnul rahaskeemis osalenu kinnitab, et reformierakondlane Kalle Palling andis talle 15 000 krooni ning palus nimetatud summa viia Reformierakonna toetuseks panka. Link.

Ärimees Olari Taal kinnitab, et on vahendanud annetusi sarnase skeemi alusel. Link.

Keskerakondlane Evelyn Sepp kinnitab, et võõra raha annetamine on Eesti erakondades tavaline praktika. Link.

 1. mai

Postimehega kõnelenud anonüümne suurettevõtja kinnitab varjatud rahastamise skeemi olemasolu. Link.

Politsei otsib läbi Reformierakonna kontori ruumid Tallinnas. Link.

Peaminister Andrus Ansip ütleb, et parteide rahastamises tuleks seadustada tegelik olukord. Ansip ütleb ajakirjanikele, et “…taolised ettevõtjate annetused, ka varjatud annetused, on vähemalt kunagi minevikus olnud reaalsuseks. Kuidas olukord praegu erakondades on, seda ma ei tea isegi oma erakonna kohta öelda.” Link.

Prokuratuuri sõnul on endast teada andnud mitu rahastamisskeemis osalenut. Link.

Meikar läheb ETV saatesse Kahekõne, kus avaldab kahetsust isiklike rünnakute üle, mis tema sõnul teda tabanud on. Meikaril on nähtavaid raskusi enesevalitsemisega. Link.

Kalle Palling teatab, et Rein Kilk on andnud Silver Meikarile valimiskuludeks raha. Link.

Advokaat Raul Markus ütleb, et andis Meikarile 2007. aastal 25 000 krooni. Link.

Ansip asub tekitama kahtlust, et rahastamisskandaali taga on soov luua uut erakonda. “Ma ei tahaks hakata spekuleerima, aga kui vaadata seda praegust olukorda natuke laiemalt ja kaugemalt, siis teatud niisugused poliittehnoloogilised alged paistavad silma küll juba, et luuakse pinnast uue erakonna tekkeks,” ütleb Ansip TV3-le. Läbi käib Allar Jõksi nimi. Link.

 1. mai

Ansipi kahtlustega ühineb Edgar Savisaar, kes samuti leiab, et luuakse pinnast uue partei väljatulekuks. Link.

Delfi kirjutab reformierakondlasest, kes annetas erakonnale ühe kuu jooksul kogu oma aastapalga. Link.

Erinevaid Res Publica ja IRL-i kampaaniaid juhtinud Rene Leiner avaldab samuti artikli, kus kinnitab, et on mainitud erakondades Meikari kirjeldusele sarnaste skeemidega kokku puutunud. Leiner kirjutab: “Sõitis peasekretäri palvel ja kokkuleppel ette must auto. Otse tänaseks raskustesse sattunud suurärimehe firmast. Aken lasti alla. Küsiti, palju vaja. Vastati 40. Vastuseks saadi – OK, siin on 50, las 10 jääb seemneks. Jutt läbi. Aken üles.” Artikkel jääb laialdasema tähelepanuta. Link.

 1. mai

Andrus Ansip tuleb välja uue ideega, mille kohaselt Michal ei saanud varjatud annetamist kokku leppida telefoni teel, kuna poliitikute seas on levinud hirm, et telefone kuulatakse pealt. Link.

Kristen Michal ja Rain Rosimannus põgenevad Delfi kaamera eest. Reformierakonna peasekretär Martin Kukk ütleb Delfile antud intervjuus, et “kindlasti me ei ole Silver Meikari suhtes kuidagi isiklikud”. Sarnaselt Ansipile rõhutab Kukk, et tõe peab välja selgitama konkreetne uurimine. Link.

 1. mai

Äripäev kirjutab, et Reformierakonna valimiskampaaniat on aidanud teha ettevõte nimega Fidenter OÜ, mille juhatuse liige on reformierakondlane Remo Tiigirand, samas on ettevõtte osakud Å veitsis asuva privaatpanga Julius Baer kontol. Peamisi probleeme on kaks. Esiteks on tegemist läbipaistmatu skeemiga, teiseks eeldab Julius Baeri kliendiks olemine vähemalt miljoni eurose vaba raha koguse olemasolu. Küsimus, kust pärineks Remo Tiigirannal selline raha, on kogu skandaali kestel jäänud vastuseta ning suurema tähelepanuta. Link.

Silver Meikar läheb Reformierakonna juhatuse koosolekule, et vastata erakonnakaaslaste küsimustele.

Rahandusminister ja Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi teatab ajakirjanikele kategooriliselt: “Võin öelda, et Reformierakonnas ei ole annetatud anonüümselt, ei ole annetatud sularaha ja ei ole poliitikat ostetud.” Link.

Samas nimetab Ligi Meikari avaldust julgeolekuohuks, kuna see langetab avalikkuse usaldust riigivõimu suhtes. “See on riiklik kuritegu,” ütleb ta. Ligi sõnul on Reformierakond Meikari eest hoolitsenud ning organiseerinud talle töökoha inimõiguste instituudis. Lõpetuseks väidab Ligi, et Meikar saab uuel töökohal rohkem palka kui Riigikogu liige. Link.

Peaminister Ansip läheb nädalasele puhkusele. Valitsuse meedianõuniku sõnul on kuupäevad broneeritud juba varem ning “peaminister on lubanud täita oma vanaisakohuseid ning olla koos lastelastega”. Link.

Inimõiguste instituudi juhatuse esimees Mart Nutt lükkab ümber väite nagu oleks Reformierakond mõjutanud Meikari instituuti tööleasumist ning samuti on Meikari palk rohkem kui poole väiksem kui Riigikogu liikme oma. Link.

 1. mai

Ligi õigustab valeväidete esitamist enda emotsionaalsusega. Link.

Kahe päeva jooksul ilmub meedias kaks ülimalt isiklikult Silver Meikarit ründavat kommentaari. Ühe autoriks lavastaja ja mitme tipp-poliitiku esinemistreener Ingo Normet ja teise autoriks kirjanik ja professionaalne sõjaväelane Martin Plaser. Link ja link.

Rein Lang ütleb, et meedia on poliitikute sõnumit moonutanud. Link.

 1. juuni

Reformierakonna peasekretär tuleb välja ideega luua erakonna “tarkade kogu”. Link.

 1. juuni

Teater NO99 etendab versiooni Reformierakonna koosolekust. Meikarit mängib Risto Kübar. Link.

Reformierakonna koosolek NO99 tõlgenduses. Foto: Postimees.

 1. juuni

Silver Meikar esineb Reformierakonna üldkogul kõnega, et selgitada oma motiive. Rahva seast kostab hüüe “Lase jalga” ning kõne lõpp suubub vaidlustesse kas Meikaril on õigus lisaaega saada või mitte. Link.

Anonüümsed Reformierakonna poolehoidjad elamas välja oma rahulolematust Meikari suhtes. Reporter.ee, 10. juuni.

 1. juuli

Kalev Lillole ja Kristen Michalile esitatakse kahtlustus kuriteos. Michalit kuulatakse politseis üle seitse tundi. Michal sõidab politseihoone juurde ja lahkub sealt autos ning ignoreerib ajakirjanikke. Link.

Reformierakonna toetus tõuseb pooleteise aasta kõrgeimale tasemele. Jätkuvalt kasvab nende inimeste hulk, kes ei oska oma eelistust öelda. Link.

 1. august

Eesti Päevaleht avaldab “intervjuu” Kristen Michaliga, kus on vaid küsimused. Ministri vastuste asemel on tühjad kohad. Link. Pärast selle teksti ilmumist otsustab Kristen Michal taas intervjuusid andma hakata. Link.

 1. september

Haridusminister Jaak Aaviksoo ütleb saates Kahekõne, et Reformierakonna rahastamisskandaal ei puuduta vaid Reformierakonda. Link.

 1. september

Ajaleht Lääne Elu kordab Eesti Päevalehe võtet ja avaldab 35 küsimust erakonnale sularaha annetanud Reformierkondlasele Lauri Luigele. Luik on vastanud vaid seitsmele küsimusele. Link.

 1. oktoober

Prokuratuur lõpetab Reformierakonna rahastamise kriminaalasja, kuid avalikustab põhjaliku määruse. Prokuratuuri selgituse kohaselt olid kogutud tõendid piisavad kuriteokahtlustuse tekitamiseks, kuid mitte veenva süüdistuse põhistamiseks. Juhtiv riigiprokurör Heili Sepp selgitab, et kogutud tõendid ei võimalda kõrvaldada ka kahtlust, et kahtlustatavad siiski panid toime neile inkrimineeritud kuriteod. Link.

Kristen Michal ja Kalev Lillo esinevad avaldusega, milles nad teatavad, et “meie oleme kinnitanud esimesest päevast alates, et õhku heidetud kahtlused ei vasta tõele ja nüüd on see ka mustvalgel selge.” Link.

Kristen Michal kinnitab, et Meikarile kättemaksu ei ihu, kuid proovides nalja teha ütleb, et ootab tagasi kunagi Meikarile laenatud beebimonitore. Link.

Prokuratuuri materjalidest selgub, et peale Meikari kinnitasid keelatud rahastamisskeemi kasutamist veel kuus erakonna liiget. Link. Materjalides räägitakse ka reformierakondlase Priit Kallakase rolli kohta skeemide elluviimisel. Link.

Erilist elevust tekitavad meedias ülekuulatud reformierakondlaste selgitused selle kohta, kust nad sularaha said. Kes oli raha võtnud kapist, kes laenas ämmalt. Link.

 1. oktoober

Ajalehed kujundavad prokuratuuri poolt avaldatud protokollide põhjal üksmeelse seisukoha, et need ei tõesta Michali ja Lillo süütust. Link.

Silver Meikar avaldab arvamusartikli pealkirjaga Lukk on looma jaoks, kus leiab, et kuigi raskelt, on erakondade rahastamises siiski ka midagi muutunud. Link.

Meikar annab ka intervjuu Eesti Päevalehele, kus süüdistab valitsuse liikmeid otseselt valetamises. Link.

Andrus Ansip teatab erinevalt oma kevadisest seisukohast, et Meikari väidete uurimine oli prokuratuuri ressursi raiskamine ning tegeleda tuleks hoopis kuritegude uurimisega Türil ja Viljandis. Link.

 1. oktoober

Kristen Michal esineb Mihkel Raua saates Kolmeraudne. Seekord pälvib avalikkuse tähelepanu justiitsministri seljas olev valge kampsun, kommentaatorit kahtlustavad PR-nippi ja soovi mõjuda vaatajale kodusemalt ja sõbralikumalt. Faktuaalne Kaamera teeb kampsunit naeruvääristava sketši.

Faktuaalse Kaamera sketsht. 

 1. oktoober

Delfi videointervjuus väidab Kristen Michal nüüd, et Silver Meikar püüdis temale enne skandaali algust läheneda elukaaslase sugulase kaudu ning saatis Michalile sõnumeid, et “ootab erakonnalt enamat”. Link.

 1. oktoober

Reformierakonna juhatus viskab Silver Meikari maine kahjustamise pärast parteist välja. Link.

Andrus Ansip ütleb intervjuus Delfile, et Meikarile ei saanud uut võimalust anda, kuna “rahva kannatus on katkenud”. Link. Lisaks süüdistab Ansip nüüd Meikarit ka erakonnale mõeldud sularaha endale jätmises. Link.

 1. oktoober

IRL-i esimees Urmas Reinsalu ütleb, et reformierakondlaste selgitused selle kohta, kust nad sularaha on saanud, mõjuvad “naljajutuna”. Link.

Mitu inimest teatavad Reformierakonnast väljaastumisest, kaasa arvatud 1994. aastast erakonda kuulunud Pärtel Piirimäe. Piirimäe võrdleb Meikari väljaviskamist näidishukkamisega. Ajaloodoktorina näeb ta, et tal oleks erakonda kuuludes tulevikus keeruline ilmuda üliõpilaste ette teadmisega, et on ise erakonna liige, mis seab erakonna huvid väärtustest ja eetilistest tõekspidamistest kõrgemale. Link.

Reformierakonna kontori ees Silver Meikari toetuseks meeleavaldust korraldada soovinud kunstitudengid avastavad, et Reformierakond on enda kontori ette juba ise kolmeks päevaks meeleavalduse registreerinud. Registreerijaks on Reformierakonna Tallinna arendusjuht Rene Ilves, kes valetab, et esimesel päeval ka meeleavaldus toimus. Ilves ei nimeta ajakirjanduse küsimustele vastates ühegi osaleja nime, samuti ei ole näinud meeleavaldust meedia ega kunstitudengid ise. Link. Rene Ilvese enda Facebooki lehel ei ole samuti ühtegi üleskutset sellisele üritusele, peale üleskutse mängida paar päeva hiljem toimuval Oravate Tervisepäeval riigikogulastega kabet.

President Toomas Hendrik Ilves ütleb intervjuus Postimehele, et prokuratuuri otsus Reformierakonna rahastamisskandaali uurimisest loobuda “ei ole kellegi patulunastuskiri” ning kutsub kõiki inimesi teada andma erakondade mustast rahastamisest. Link.

 1. oktoober

Andrus Ansip teatab viitega SEB ülevaatele, et enamus ostudest Eestis tehakse sularahas ning seetõttu on seletatav ka erakonnaliikmete sularahas tehtud annetused. Lisaks räägib Ansip rikastest riigikogu liikmetest, kellel on palju sularaha. Link.

Reformierakonna Tallinna peakontori seinale ilmub kiri: “Jätke raha postkasti”. Link.

Foto: Delfi.

 1. oktoober

Professor Rein Raud kirjutab arvamusartikli pealkirjaga Back in the USSR, milles küsib muuseas “Kuidas peab tundma end ühiskond, mis on suures osas veendunud, et teda valitsevad moraalsed värdjad?”. Link.

Üle 50 inimese avaldavad Reformierakonna kontori ees meelt valeliku poliitika vastu. Kontor on tühi. Link.

Jürgen Ligi nimetab meeleavaldajaid “äärmuslike vaadetega inimeste kokkuaetud seltskonnaks”. Link.

Müürilehe toimetaja Helen Tammemäe kirjeldab, kuidas ta läks meeleavaldust vaatama ning lõpuks liitus meeleavaldajatega. Link.

 1. oktoober

Veel üks Reformierakonna kauaaegsetest liikmetest lahkub erakonnast. Link.

Andrus Ansip leiab, et Rein Raual ei ole õigust nimetada valitsust moraalseteks värdjateks ning tsiteerib Eurobaromeetri uuringut, mille kohaselt eestlased usaldavad oma valitsust keskmisest rohkem. Link. Ta ütleb ka, et arvamusliidrid võiksid tugineda faktidele. Link.

 1. oktoober

Reformierakonna liige ja parlamendisaadik Kaja Kallas avaldab hilisõhtul blogiposti, milles seisab muuhulgas lause “Ometi kui ma loen avaldatud uurimisprotokolle, siis kaldub mu arvamus pigem ühele poole. Ja paraku see ei toeta erakonna poolt valdavalt esitatud seisukohta.” Kallas kutsub erakonda üles probleemi tunnistama ja võtma poliitilist vastutust. Link.

 1. november

Enam vähem sama juttu räägib Kaja Kallas ka Eesti Ekspressile antud intervjuus. Ta ütleb, et prokuratuuri protokolle lugedes ei jäänud talle muljet, “et oleks räägitud tõtt”. Samas artiklis on juttu ka sellest, et Reformierakond lükkas tagasi Kallase koostatud Riigikogu eetikakoodeksi projekti. Link.

Andrus Ansip ja Jürgen Ligi kasutavad valitsuse pressikonverentsil eetikakoodeksist rääkimise võimalust. Üks on poolt, teine vastu, kuid Kaja Kallase blogipostituse peamine sõnum tunnistuste usutavuse ja lahendamata probleemide teemal jääb tähelepanuta. Link. Ansip pole enda sõnul Kaja Kallase blogipostitust senini lugenud.

Lisaks ütleb Andrus Ansip valitsuse pressikonverentsil, et ta “pole kunagi eitanud taoliste (mustade) skeemide võimalikkust”, samas kinnitab Ansip, et “Meikar valetas kindlasti”. Erinevalt oma suvistest sõnadest kinnitab ka Jürgen Ligi nüüd järgmist: “Mina usun, et teiste raha annetamist on olnud kõigis erakondades. On olnud Reformierakonnas, on olnud Isamaas, on olnud Res Publicas.” Link.

Postimees kirjutab, et Reformierakond tahab koostöös Keskerakonnaga hakata piirama prokuratuuri ja politsei tegevust. Link.

Esinedes saates Kolmeraudne ütleb Jürgen Ligi, et “Kaja Kallas on erakordselt noor, lihtsustab ning kuulub Facebooki põlvkonda, kes vahetult asjasse puutuvate inimeste asemel suhtleb maailmaga”. Ligi sõnul on Kaja Kallase “kaunid suured silmad koosolekutel ikkagi kinnise suu kohal” ning Kallase väiteid loeb ta ikkagi lehest. Samuti lisab Ligi, et Kaja Kallase hinnangud ja väited on pigem maha kirjutatud “kusagilt blogosfäärist või avalikelt esinemistelt”.

Erinevalt suvisest reaktsioonist kinnitab Ligi jälle, et ta on kõigis esinemistes tunnistanud, et “sellised asjad on”. Ligi kinnitab, et ta ei ole valetanud ning lisab, et ta ei ole Kristen Michali käest kunagi täpsemalt küsinud rahastamise detailide kohta, kuna kui inimesel on käimas kriminaalasi, siis inimest “ei tohi sellisesse olukorda panna”. “Ma ei taha seda teada, sest ma olen ise poliitika tegija ja neil rahaülekannetel ei ole reaalse poliitikaga mingit seost,” ütleb Ligi. Link.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Jaanus Tamkivi ütleb, et “Reformierakond pole probleemi eitanud”. Link.

 1. november

Vastates ajalehe Lääne Elu küsimusele, mis tunne on olla Reformierakonnas, ütleb Reformierakonda kuuluv Lihula volikogu esimees Tiina Lobja, et ta ei õigusta kedagi ning ta “teab küll, kuidas need rahaasjad käivad, aga kus oli Meikari südametunnistus varem!”. Lobja arvates on rahastamisega probleeme kõigil erakondadel. Link.

Reformierakonda rahastanud ettevõtja Toomas Luman nimetab erakonna käitumist skandaali ajal “veidraks” ning soovitab rahastamise süsteemi “remontida”. Link.

Kaja Kallas esineb Aktuaalses Kaameras ning teeb Reformierakonnale ettepaneku “suud puhtaks” rääkida.

TLÜ lektor Mari-Liis Jakobson vastab Ansipi üleskutsele tugineda avalikes esinemistes faktidele ning juhib tähelepanu kahele asjaolule, esiteks on Andrus Ansipi poolt tsiteeritud Eurobaromeetri andmed pärit skandaali eelsest ajast ning teiseks on Eesti elanike toetus valitsusele küll keskmisest kõrgem, kuid samal ajal langustrendis. Link.

3.-4. november

Lõppemas on Reformierakonna rahastamisskandaali 28. nädal.

Turvafirma USS Security pressikonverentsil ütleb suurärimees Urmas Sõõrumaa, et Silver Meikar oleks tulnud pärast paljastustega avalikkuse ette tulekut “esmalt kinni panna”. Samas kutsub ta üles tõmbama joont mineviku ja tuleviku vahele: “Tegelikult peaks ütlema rahvale, et oli kuidas oli ja kõike nagunii ära ei seleta, kuid, et nüüd läheme kõik selgelt ja ühte moodi edasi!” Link.

Reformierakonna Saaremaa maakonnaorganisatsiooni esimees Jüri Kuusk ütleb, et “see Meikari-lugu on “pisike asi kogu poliitikas” ning avaldab lootust, et see muudab erakonda vaid tugevamaks. Link.

Kolumnist Priit Hõbemägi leiab, et uut moodi demokraatia ei ole kord nelja aasta tagant valimisurni juures seismine, see ongi minek meeleavaldustele, sprayga loosungi kirjutamine, blogimine, videoklipid Youtube’is ja “machoministrite üle naermine rahvusvahelisel konverentsil” jne ning Hõbemägi leiab, et Refoermierakonna võimetus seda mõista tõukab erakonnast eemale internetipõlvkonda. Link.

Saates Olukorrast riigis esinedes koos Anvar Samostiga hoiatab ajakirjanik Kalle Muuli, et kui Reformierakond hakkab tajuma võimust ilmajäämise ohtu, võib valitsuserakond püüda kehtestada “hiilivat diktatuuri”. Ühe näitena sellisest arengust toovad ajakirjanikud võimuerakonna soovi kärpida politsei ja uurimisorganite võimalusi uurida korruptsioonikuritegusid. Link.

 1. november

Kadi Viik kirjutab arvamusloos, et valimistel Kaja Kallasest 2110 häält vähem saanud Jürgen Ligi kasutas saates Kolmeraudne seksistlikke ja patroniseerivaid võtteid, et näidata Kaja Kallast kogenematu naisterahvana, kelle puhul on halb nii see, kui ta ei räägi kui ka see, kui ta räägib. Link.

Õhtul teeb Sotsiaaldemokraatlik erakond avalduse, milles ütleb, et “et Eesti on vajunud sügavasse poliitilisse kriisi, millest ainsaks väljapääsuks on erakorraliste valimiste korraldamine.” Link.

 1. november

Sotsiaaldemokraadid korraldavad NO99 kohvikus hommikusöögi, Sven Mikser kinnitab, et tema juhtimise ajal on erakonna rahaasjad korras olnud, kuid mineviku osas jääb ta üldsõnaliseks, öeldes, et ta ei saa välistada, et sotside ajaloos on olnud musta rahastamist. Link.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige Andrei Korobeinik teeb Kaja Kallasega sarnase sammu ning ütleb, et ka temal on prokuratuuri poolt “lahkelt” avaldatud tekste lugedes väga raske uskuda, et “midagi pole olnud”. Korobeinik ütleb, et “Me ei saa tuima näoga tulevikku vaadata, tõmmates minevikule kriipsu peale,” ütleb ta ning kutsub erakonda üles ühiskonnale selgitusi andma. Link.

Postimees saadab 14-le Reformierakonna juhatuse liikmele küsimused Kaja Kallase avalduste kohta ning saab vastused viielt inimeselt. Link. Näiteks juhatuse liige Arto Aas alustab oma vastust sellest, et Reformierakond on alati seisnud sõnavabaduse eest Eestis ning ütleb, et erakond on avatud, kirglik, eksib ja õpib. Link.

Reformierakond koguneb õhtul aktuaalseid probleeme arutama ühte Kadrioru kohvikusse. Link. Keit Pentus-Rosimannus ütleb Facebookis, et “ei tasu pahandada, et detailid jäävad tuppa” ning toob ekslikult põhjenduseks Chatham House’i reegli. (Nimetatud reegel ütleb vaid seda, et konfidentsiaalseks jääb arvamuse allikas, kuid koosolekul kõlanud arvamustele võib hiljem vabalt viidata).

 1. november

Mitu naispoliitikut, sealhulgas ka reformierakondlased Kristiina Ojuland ja Maret Maripuu, mõistavad hukka Jürgen Ligi arvamusavaldused Kaja Kallase kohta, mis kõlasid 1. novembri Kolmeraudse saates. Naispoliitikud nimetavad Ligi sõnavõttu seksistlikuks ja üleolevaks. Link.

 1. november

Esinedes Kolmeraudse saates ütleb Reformierakonna juhatuse liige Valdo Randpere, et ühiskonnas on “üks grupp, kes on väga häälekas, väga hästi suudab meedias ennast kuuldavaks teha”. Randpere sõnul leiab see grupp põhimõtteliselt, et “kõik erakonnad on kurjast”. Ta lisab, et “ühiskonnas on üks grupp inimesi, kaasa arvatud üks grupp inimesi, kes öösel lähevad ja raiuvad maha ühe puu, mille on istutanud Andrus Ansip”.

Küsimuse peale, kes sinna gruppi kuuluvad, ütleb Randpere, et sinna gruppi kuuluvad “Daniel Vaarik, siis Jüristo on vist seal, kõik need Memokraadi inimesed”. Randpere ütleb, et need inimesed on üles ehitanud õhkkonna, kus nendel on “tõe monopol”. Keegi ei tohi Randpere sõnul uskuda teisiti kui nemad usuvad. Link.

 1. november

Ärimees Olari Taal väidab Äripäevale, et ettevõtjad saavad erakondadele annetades osta kohti riigifirmade nõukogudes. Link.

 1. november

Läbi saab skandaali 29. nädal.

Tuleb avalikuks, et endine kaitseminister ja tänane diplomaat Jaak Jõerüüt on mõne päeva eest astunud Reformierakonnast välja. Reformierakonna kinnitusel on aga viimastel kuudel erakonda inimesi rohkem lisandunud kui sealt lahkunud. Link.

Mitmed järgmisel päeval (13. novembril) Tartus valeliku poliitika vastast meeleavaldust korraldavad inimesed tutvustavad ennast ja kirjutavad meeleavaldusel osalemise põhjustest. Link.

 1. november

Tartu Reformierakonna kontori ees toimub mitmesaja inimese osavõtul meeleavaldus valeliku poliitika vastu, mille käigus asetatakse Reformierakonna kontori trepile “kingipakke” üleskutsetega. Link.

Reformierakondlasest linnapea Urmas Kruuse tervitab arvamuste paljusust ning eelnevalt on ta samal päeval öelnud, et tema arvates on “nii meie erakonnal kui ka teistel erakondadel olnud hetki, mida on tagantjärele piinlik meenutada. Üldkokkuvõttes tahame Eesti riigile ja rahvale siiski ju parimat.” Link.

Meeleavaldusele saabuvad kaks enda nägu varjavat noormeest plakatiga “Ansip ja Savisaar võlla”, korraldajad teevad noortele märkuse ning plakat kaob.

Uuringufirma Emor uuringujuht Aivar Voog annab eelhoiatuse, et Reformierakonna toetus võib langema hakata. Link.

 1. november

Hommikul ilmub korraga nii Postimehes, EPL-is kui Delfis 17 inimese pöördumine “Harta 12”, milles öeldakse, et Eesti demokraatlik süsteem on lagunemas ning nõutakse muudatusi erakondade rahastamises, valimissüsteemis ning kodanike kaasamises valitsemisse. Harta on avatud allakirjutamiseks kõigile. Link.

President Toomas Hendrik Ilves teeb avalduse, milles kutsub kõikide erakondade esindajaid toetama erakondade asutamise, rahastamise ja tegevuse avatumaks muutmist. Ilves lubab kokku kutsuda “erakondade ja organiseerunud vabakonna esindajad, riigiõiguse spetsialistid”, et leida järgmise aasta kevadeks lahendused ja vormida neist seadused. Link.

Harta toetus hakkab kiiresti tõusma. Esimese ööpäevaga toetab hartat esialgsetel andmetel elektrooniliselt 10 000 inimest, paljud inimesed uurivad võimalust saata allkirju postiga.

Keit Pentus-Rosimannus ütleb õhtuses saates Aktuaalne Kaamera. “Mis puudutab tänast presidendi avaldust ja ühiskonnategelaste tehtud avaldust, siis mina isiklikult suhtun väga positiivselt sellesse, et sellisel rahulikul moel oluliste teemade üle avatult arutleda soovitakse.”

Ta lisas, et poliitikud pole eksimatud ning vigu on tehtud ka viimase poole aasta jooksul. Tema sõnul on Reformierakonnal põhjust olla väga enesekriitiline.

Ta ütles ka seda, et erakondade rahastamise osas “ei ole keegi täna nii naiivne arvamaks, et aastaid tagasi ükskõik millises erakonnas ei olnud selliseid olukordi, kus üks sõber teise sõbra nimel on raha annetanud, probleem on see, et sel ajal ei olnud see seadusega keelatud.” Link.

Teiste poliitikute reaktsioone hartale:

Andrus Ansip: Harta on samm sisulise debati suunas. Link.

Sven Mikser: Ühel hetkel peavad võimulolijad rahva nõudmistele alluma. Link.

Jüri Ratas: Harta kirjeldab tänaseid probleeme väga täpselt. Link.

Tõnis Palts: Eetilise kriisi laevale puhuvad tuult purjedesse eelkõige Reformierakond ja Keskerakond. Link.

 1. november

Peaminister Andrus Ansip ütleb pressikonverentsil rahastamisskandaali puutavale küsimusele vastuseks: “Jah, ma vabandan.” Link.

Üks Harta 12 allakirjutanutest Ahto Lobjakas avaldab lootust, et peaministri sõnad võivad olla sammuks millegi tähtsama suunas, kuid raske on hinnata hetkel nende sõnade siirust. Link.

Eesti Ekspress ilmutab põhjaliku uuriva loo “Kuidas Silver Meikar vapustas 22. mail Eestit”. (Link tuleb, kui lugu tervikuna online’i jõuab).

 1. november

Reformierakonna toetus langeb uuringufirma Emor küsitluse andmeil 32 protsendilt 26 protsendile. Link.

 1. november

Tallinnas ja Viljandis toimuvad ausat poliitikat nõudvad meeleavaldused. Link ja link.

Harta12 ei pääse kriitikast. Professor Mihhail Lotman avaldab sel ja järgnevatel päevadel mitu blogipostitust, milles toob välja erinevaid põhjusi, miks ta hartale alla ei kirjutanud ning kirjeldades nii teksti osasid, mida ta ei poolda kui ka neid, mida ta võiks põhimõtteliselt pooldada. Link ja link.

 1. november

Valmistutakse päev hiljem toimuvaks ümarlauaks presidendi juures, mille viimane kutsus kokku Harta 12 avaldamise järel. Rahulolematust väljendab roheliste erakond, keda pole kohale kutsutud. Link.

Ennast varem kodanikujulguse aumärkide komisjonist taandanud justiitsminister ei tule kodanikujulguse pidulikule üritusele aumärke üle andma ning saadab enda asemel asekantsleri. Link.

Kolmkümmend aastat kiirabiarstina töötanud Mare Liiger ütleb, et protestid on vähendanud teatud tüüpi kiirabiväljakutseid. Link.

 1. november

Hommikul toimub Reformierakonna juhatuse koosolek, kus juhatus otsustab, et Kristen Michal jätkab oma ametis. Keit Pentus-Rosimannus võrdleb justiitsminister Kristen Michali võimalikku lahkumist lintšimisega. Link.

Jätkuvad vastuolulised ütlused. Reformierakondlase ja Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Rait Maruste sõnul juhatuse koosolekul personaliküsimusi ei arutatud. Link. Erakonna liikme Kaja Kallase sõnul aga arutati. Link. Erakonna juhatuse liikme Arto Aasa sõnul arutati personaliküsimusi aga “päevakorravälise punktina”. Link.

Presidendi juures koguneb erakondade ja vabakonna ümarlaud, kus osaleb ka mitu Harta 12 allakirjutanut. Ümarlaual otsustatakse, et erakondade rahastamise ja valimisseaduse osas küsitakse nõu ka avalikkuselt, kasutades Islandil edukaks osutunud crowdsourced mudelit. Ümarlaua kohtumine on reaalajas jälgitav internetis. Link.

 1. november

Reformierakonna asutaja ja auesimees Siim Kallas ütleb, et Reformierakond on rahastamisskandaali lahendamisel teinud vigu, kuid ta loodab, et erakonna juhtkond “teeb tasakaalustatud otsuseid”. Link.

 1. november

Peaminister Ansip ütleb Reporteritunni saates selgesõnaliselt välja, et ta ei vabandanud 15. novembril Michali ja Lillo juhtumite eest, kuna “ei saa vabandada nende tegude eest, mida pole toime pandud”. Link.

 1. detsember

Järjekordne tuntud Reformierakondlane ütleb avalikult välja, et ta ei usu erakonna poolt rahastamisskandaali käigus antud ametlikke selgitusi. Intervjuus Postimehele ütleb Hannes Astok ka, et tema hinnangul vajab Reformierakonna juhtimine värskendust. Link.

 1. detsember

Memokraat avaldab Turu-Uuringute aktsiaseltsilt tellitud küsitluse, millest nähtub, et valdav osa elanikkonnast ei pea veenvaks Kristen Michali väiteid selle kohta, et ta pole Reformierakonna musta rahastamist korraldanud. Link.

 1. detsember

Justiitsminister Kristen Michal teatab oma tagasiastumisest, kritiseerides samas prokuratuuri käitumist “eetika ja seaduse piirimail”. Link.