Põlev kardin

Image8

Me tuleme tagasi Eestisse.

Ei, see ei ole mingi konkreetne ühekordne uudis või tähistamist väärt eriline sündmus. Ütlen seda lihtsalt kontekstiks. Martin ja Terje eelmisel suvel, siis Rain ja Mari, kes tekitavad Tallinnas segadust elektriautoga, mille California numbrimärgil ilutseb sõna “Tartu”. Märt ja Merle, Magnus ja Irmelin kolisid tagasi kevadel. Silver, Rainer, Anu, Ott, Monica, Timo, Kersti, Urmas, Helen, Elar, Marju, Fredy, Liisi, Lauri ja kõik teised on oma peredega kindlasti suvel kohal. Ainuüksi Silicon Valleyst lendab Eesti poole mõnikümmend last. Kes nädalateks, kes kuudeks, kes pikemalt.

Paljud teised meie sõbrad, nagu Jevgeni, Hardi, Taavet ja Kristo pendeldavad niikuinii kogu aeg, sest nende tänased kodud on Eestile lähemal. Ja nii elavad sajad teised noored ja hakkajad Eesti ettevõtjad, teadlased, tehnoloogid, kunstnikud ja muud “pendelmigrandid” ja “mugavuspagulased” peale ülaltoodud näidete.

Selline riigi- ja kontinendivahetus toob ühe globaalse eesti pere elus kaasa paar tavalisest tihedamat nädalat. Mõned asjad tuleb kokku pakkida, teised jälle lahti haakida. Kohtuda inimestega, keda nüüd mõnda aega iganädalaselt ei näe ja teistega, sest pole ammu näinud. Ei miskit lõplikku, ei midagi “päriseks” — need mõisted jäävad aega, kui töö oli koht, talupoeg oli pärisori ja võimalused ainult kellegi teise poolt virtuaalselt kaardi peale veetud piiride sees. Sellesse aega, millest tehnoloogiad ja nende abil hakkajatele inimestele avatud globaalsed turud on teinud ajaloo.

Mindud ja tuldud on sageli, aga nüüd on meie perel plaanis jääda jälle pikemaks kui lihtsalt suvi. Seekord oleme eemal olnud kolm aastat. Ja naasmisega seotult olen teinud kolm tähelepanekut.

Esiteks on huvitav kuulda päris mitmete sõprade-tuttavate suust üllatuse ja kaastundega segunenud reaktsiooni: “Mis teil juhtus? Miks te küll Californiast tagasi kolite? On kõik ikka hästi?”

Vastan: On küll. Kõik on suurepärane, töö on põnev ja ilm on hea, aga tahaks, et lapsed näeks vanavanemaid sagedamini kui kord aastas ja oleks rohkem eesti keele keskkonnas ja üldse on tiim praegu Euroopa ajavööndites laiali ja… ja tegelikult on Eesti tegelikult nii paljude asjade pärast väga hea koht elamiseks, kui tohib kaugema pilguga seda peegeldada. Jah, november on hirmutavam kui juuni, aga üldiselt: kõrgemat enesehinnangut meie riigi osas, head sõbrad.

Teiseks on õnnestunud kokku puutuda kolimise praktilise asjaajamise teravamate nurkadega. Nagu Washington Post hiljuti kirjutas, on koju naasmise keerulisus paljude mujal elanute suur, tume saladus. “Kui Sa kolid ära, siis eeldad, et kõik saab olema uus ja teistsugune. Aga koju naastes loodad Sa, et elu on põhimõtteliselt samasugune nagu enne. Aga Sa ise oled muutunud, ja asjad kodus on Sinu äraolekul muutunud.” Kui kool kooli järel ütleb Su lastele “Vastus on ei. Kohti ei ole. Aga minge täitke veebilehel veel vorme!” siis ei teagi, kust muutust otsida. Aga see Eesti bürokraatlik avamine välismaalt naasjatele on üks teine jutt ja vajab lihtsalt kokkulepet, plaani ja teostust. Tehtav.

Pikemalt tahtsin peatuda kolmandal tähelepanekul, mis ülaltooduist hoopis rohkem muret teeb. Napi paari aastaga on totaalselt ussitama läinud Eesti avalik mõtteruum. Soovitan tõsiselt kaaluda paaril arvutilingvistika- ja statistikatudengil panna seljad kokku seda andmetega tõestavaks magistritööks, aga puhtalt põgusa vaatluse põhjal on muutunud räigelt mõnitav toon mõne aastaga ühiskonnas talutavaks normiks.

Mitte ainult anonüümsetes kommentaarides, mõnes nurgataguses natsifoorumis või pseudonüümses sotsiaalmeedias, vaid Toompeal telekaamerate ees ja must-valgel suurtes päevalehtedes võib nüüd pea igapäevaselt lugeda selliseid silte nagu “homoteerull”, “lilla”, “pede”, “tolerast”, “igasugused murjanid”, “jorisemised Meka suunas”, “immigrantide negatiivne mõju rahvastiku kollektiivsele IQ-le”…

Oot, peatuge nüüd hetkeks. Apple’i juht on avalikult gei ja peakontori töötajatest on 36% esimese põlvkonna sisserändajad Californiasse. Eestis valitakse Riigikokku mees, kes varastab nende “homode ja immigrantide” toodetud telefone, uskudes seejuures, et tal on… sünnikohast või rassist tulenevalt kõrgem IQ? Mul tuli see shokeeriv idiootsus korra meelde ka eile, kui San Franciscos üle Caffe Centro laua istuv mees rääkis õhinaga, kuidas tema doktoritöö teemaks olnud ränikristallide kasutamine uutmoodi laserites võimaldaks tuleviku protsessorites viia mõned end läbi pooljuhtide pressivad elektrilised signaalid valguskiirusele, aga akadeemilise publitseerimise tsükkel on nii pikk, et ta teeb nüüd hoopis tarkvara-startuppi. Odiba rääkis ja mina mõtlesin, et ma tahaks, et ta oleks Nigeeriast kolinud hoopis Eestisse. IQ-d ja energiataset tõstma.

Aga üks pildi järgi rahulolev Eesti mees pani samal ajal kirja sellise väite: “Immigratsioon toob majanduskasvu ainult Silicon Valleysse, sest sinna lähevad parimad. Igale poole mujale toob immigratsioon ainult elatustaseme languse, kuritegevuse, sotsiaalsed probleemid ja terrorismi.” Keset sedasama Räniorgu istudes on võimatu aru saada, kuidas nii pahupidi loogika jõuab Tehnikaülikooli magistrikraadi või Postimehe arvamusküljeni? Näiteks Brookings Institute (Technology & Tolerance: Diversity and High Tech Growth; Gates & Florida 2002) ja paljud hilisemad majandusteadlased on tõestanud, et targa ettevõtluse kasv ei vaja mitte ainult vaba majanduskeskkonda, madalaid makse või teadusinvesteeringuid, vaid samavõrra ka keskkonda, mis on elamiseks atraktiivne võimalikult paljudele erinevatele talentidele. Meie inimeste “erinevus rikastab” Eesti riiki ka sõna otseses mõttes. Teistsugusust taluvad väärtused ei ole mingi abstraktne, pehme asi, mis kuidagi juhtus Silicon Valleys, aga peaks kinnitama hambaid kiristavale eestlasele, et kõik võõras on oht.

Varjamatu teistsugususe-viha tõstab Eestis jõuliselt pead, sest vaimselt on kapist välja lastud kamp tõupuhtaid, kes teavad, et nende hädades on süüdi mitte haridus või nutikus või lugemus või laiskus või saatus või õnn, vaid: teistsugused. Üks partei sõimab rasse ja uske, teise minister osatab naisi ja aasta ema põlgab lapsi, kellel on kaks ema. Püha tule all on muulased ja venelased ja geid ja lesbid ja neegrid ja moslemid ja naised ja noored ja tõmmumad ja pikemad ja targemad ja kiiremad ja ausamad sellises tempos, et Sihtasutus Patriarhaadi ja Keskaja Kaitseks ei jõua ära pilada.

Ja siis, kui ise oled õige ja teised on valed ja su pea sees on luul, et sul on õigus otsustada teiste eluõiguse üle, ju siis tuleb kiirelt ka veendumus, et sul on ka lahendused: puhastus ja isolatsioon.

Ma pakun, et sõnad nagu “salk”, “brigaad”, “äratus” ja “tõrvik” kõlasid viimati halastamatu võitluse kontekstis nii sageli siis, kui ilmus ajakiri Pioneer, teemaks oli Pavlik Morozov või temast teisel pool rindejoont sama väärastunud ideoloogiat teeninud noorukid, kelle tiitli lõpus järelliide -jugend.

Ãœhest küljest olen ma nõus Kaarel Tarandiga, kes tundis heameelt, et meie ühiskonna hirmudes vaevlev klass on leidnud omale hääle. Nüüd saab nende seisukohti kuulda ja arutada, mine tea, ehk mõnda enda oma korrigeeridagi. Vähemasti kuni see maskiga “suregem-surmates”-mees püsib oma kivikantsli (wtf?!) taga ohutult YouTube’is. Jah, juba sihitud õel kirjasõna on vaimne vägivald nõrgemate ja erinevate suhtes, aga kirjalikust on juba saanud suuline ja kahjuks on ajalugu täis näiteid, kus järjekindlale sõnale järgnevad ka hullud teod.

screenshot

Me peame vihamõtete avalikus ruumis harjumuspäraseks saamise otsustavalt seisma panema enne, kui neist saavad vihakuriteod.

Mul oleks raamistuseks välja pakkuda üks metafoor.

Kujutlege, et olete ühes pisikeses toas, kus laual põleb küünal. Hubiseb vaikselt ja teda on näha ja “kuulda”, sest tema valgus heidab toas varje. See küünal on iga Eesti inimene oma õigusega tõekspidamistele ja meil kokku lepitud sõnavabadusega. Mulle võib tema leegi toon mitte meeldida, aga tal on õigus öelda, mis ta arvab.

On kõigi inimeste asi, kes sellest toast hoolivad, panna põlema oma küünlad. See on meie teha, et heade inimeste leegid toa valgemaks teeks, tooks nähtavale selle, et see tuba on puhas ja korras, ohutu ja viisakas nii omade kui külaliste jaoks.

Aga kuskil on piir. Mõni tige väike küünal võib pritsida kuuma parafini laiali nii, et kõrvalseisjatel valus hakkab ja tema leek võib lõpuks karata kardinasse. See on see hetk, kus meil, kellele see väike tuba maailmanurgas korda läheb, on täielik õigus mitte ainult kardin kustutada, vaid plöga pritsiv küünal korrale kutsuda ja uuesti kokku leppida reeglid, kuidas meie toa ühises ruumis käitutakse.

Või tegelikult, mis kokku leppida – eestluse kaitset kilbile tõstvad ebakindlad riiukuked on lihtsalt unustanud, et meie põhiseaduses juba on lisaks preambulale ka §12: “Rahvusliku, rassilise, usulise või poliitilise vihkamise, vägivalla ja diskrimineerimise õhutamine on seadusega keelatud ja karistatav. Samuti on seadusega keelatud ja karistatav õhutada vihkamist, vägivalda ja diskrimineerimist ühiskonnakihtide vahel.”

Kui kardinad kärssavad ja vihaving matab hinge, on see sageli materiaalsetest muredest palju tugevam tõuge, et üha kasvav hulk nooremaid, haritumaid, avatud mõttega ja maailma vastu uudishimulikke eestlasi ei taha selles toas kössitada. Ja et üha rohkem neid, kes on juba väljas, ei tahagi tagasi tulla.

Aga kehv lugu, kodukootud ksenofoobid, me ei lähe kuhugi. Ja need, kes käinud, tulevad tagasi. Tuleme ja vahest läheme jälle ja siis tuleme uuesti. Globaalsed eestlased on vabad inimesed vabal maal, nii Eestis, Euroopas kui mujal maailmas. Meid sallitakse, sest me sallime. Meile kõigile meeldib Eesti, meeldib puhas õhk, ja kui see on vihkamisest tiine nagu täna, siis ehk saame anda selle puhastamisse oma pisikese panuse.

Maailmas laiali olles teeme paljusid asju muidugi egoistlikult oma firmade, teadustööde, laste või loomingu hüvanguks. Aga teisi asju jällegi lihtsalt Eesti heaks, nii nagu keegi oskab ja suudab: vaata nt Eesti Startupijuhtide Klubi, Noore Õpetlase Stipendium, Eesti2.0, Eesti Sõprade Rahvusvaheline Kokkutulek, Tamkivi.org jpt.

Nii me tulemegi tagasi ja kutsume sõpru kaasa, kellele oleme kümneid aastaid rääkinud kui ilus ja vaba on Eesti. Mõni tuleb turistina, teine kauemaks tööle, kolmandast saab virtuaalne e-resident ja neljandast ajapikku uus eestlane. Iga uue välise sõbraga kindlustab väike Eesti, et teda on maailmale üha rohkem vaja. Pole paremat tagatist eesti keele, riigi ja mõtte kestmisele kui see, et maailma 8 miljardi elaniku seas oleks palju-palju rohkem inimesi, kellel oleks Eestiga side. Keegi veel, peale eestlaste endi napi miljoni, kes meist lugu peaks ja meist puudust tundma hakkaks kui meid enam ei oleks.

Seega, veel üks asi selle küünla-metafooriga. Kui uksed ja aknad on hermeetiliselt kinni, siis saab väikeses toas hapnik otsa. Kõik küünlad kustuvad.

Palo Altos, 9. mail 2015


 

Samal teemal viis aastat tagasi: Miks ta peaks tagasi tulema?

 • Jaan Kronberg

  Sten, sa ei maininud kordagi “muulasi”, kes siin elavad, aga sa räägid neegritest? Naljamees. Me ei ole suutnud _riigi_ tasemel leida ühist keelt inimestega, kelle jaoks on Eestimaa de facto kodumaa ja sa siiralt imestad, kuidas on võimalik, et meil “võõraid” ei sallita?

 • Ahti Imel

  Äärmiselt piinlik on lugeda selliseid sallimatusest nõretavaid paskville tegelaste sulest, kes päevselgelt ei ole nõus endile teadvustama ei kohalikku ega rahvusvahelist reaalsust massiimmigratsiooni “positiivsete” mõjude võtmes.

 • VonAllan

  Võiks isegi nõustuda, aga kahjuks ei saa. Autor on liiga palju viibinud tarkade ning toredate inmeste seltskonnas. Ta on tõusnud sotsiaalses ja rahalises mõistes tasemele, kus ta käib läbi ainult edukate, rikaste ja tarkadega. Autor on kaotanud reaalsustaju ning kapseldunud n.ö. mulli- positiivsuse mulli. Reaalsed inimesed, reaalses maailmas teavad tegelikku elu ning seetõttu nad ei jaga seda seisukohta. Aeg oleks hakata negatiivseid uudiesid lugema päikesepoiss.

 • cpunks

  Sinu argument, et immigratsioonil ei saa olla positiivset mõju, ei ole usutav. Sa pead selle teistmoodi sõnastama.

  Võib-olla tahad sa öelda, et *halvasti korraldatud* immigratsioonil on negatiivne mõju, ning et sul puudub usk Eesti ühiskonna võimesse immigratsiooni hästi korraldada?

  Sest muide, USA on massi-immigratsioonile rajatud maa. Statistilises plaanis päris väga edukas maa. (Omade puudustega… millest peamisena nimetaksin suurriikluse tagajärgi ja demokraatia kärbumist kahepartei süsteemi nüristavates oludes.)

  Kusjuures nad tõestavad ka seda, et etnilist rahvust pole vajagi, kõlbab sünteetiline (kultuurilis-keeleline).

 • Valentina

  Ei läinudki kaua aega, kuni esimene haakristiga troll siia kommenteerima tuli.

  Ahti Imel, sinu Facebooki profiili põhjal sa töötad Soomes, sel juhul oled sa samamoodi selle probleemi põhjus, mida sa ise kirjeldad. Või eestlastele on antud luba ‘multikultit’ viljeleda, teistele mitte?

  Lisan siia veel märksõnad, mida sa oma kommentaarist ära unustasid: juudid, vandenõu, multikulti, peded, lillad, tolerastia.

 • Valentina

  EKRE poliitika maastikule tulek on Eesti ühiskonna täielikult toksiliseks muutunud. Aeg on tagasi läinud, nagu elaksime jälle aastas 1935.

  Siin on keegi EKRE “kuvandiprobleemiga” natuke tegelenud: https://ekrekuvand.wordpress.com/

 • cpunks

  Reaalsus on tõesti, et paadipõgenike seas ei ole palju teadlasi, aga hiljuti lugesin juttu kahest Süüria arstist. Paadipõgenikena tulid. Mõlemad kaotasid oma pere, kui laev põhja läks. Ãœks on Saksamaal kliinikusse tööle saanud, keele õppimine sujus aastaga… teine võitleb Rootsis bürokraatidega, usun et saab kah arstina tööle lõpuks, hetkel on meditsiiniõena.

  Miks need inimesed pidid mingi künaga tule alla sattudes oma pere kaotama?

  Seepärast, et EL immigratsioon on halvasti korraldatud. Raha, mis sisse saamise eest makstakse, läheb maffia taskusse, kuna legaalset piletit ei saa osta.

  Võrdluseks: elasid kord Jugoslaavias üks horvaat ja serblane. Üks oli näitleja ja teine filmikunstnik. Armastasid teineteist ja abiellusid kah. Aga siis lagunes nende senine kodumaa ja uued kodumaad pöörasid sõjale. Üks nendest võttis ajakirjanduses sõna, kutsudes sõja ja ebainimlikkuse lõpetamisele. Tänutäheks hakkas ta saama tapmis- ja muid ähvardusi.

  Nad taotlesid USA saatkonnalt immigrandi viisat ja ostsid omale pileti USAsse. Elavad seal tänaseni, nüüd on ka kodanikud juba. Lapse kah saanud. Nüüd kus kodumaal on 20 aastaga asi maha rahunenud, käivad kohati sealgi.

  Miks EL-i inimesed sedasi ei saabu? Miks nad maksavad oma mõistes ulmelisi summasid maffiale, kes teadupärast alati seaduse üle kavaldab, isegi kui elude ohtu seadmise hinnaga?

  Sest EL immigratsioon ON HALVASTI KORRALDATUD. Ja immigratsiooni järgne ühiskonda lõimumine kah.

  Järsku peaks USAst kellegi konsultandiks palkama?

 • cpunks

  Pärast seda, kui vandenõuteoreetikute portaal EKRE-ga koostööst keeldus, on nad omale erakondliku hääletoru ka hankinud. Facebookis just räägiti.

  EKRE veidi kohmetust tekitava propaganda londi leiab siis aadressilt “uueduudised.ee” ja ruubenikene juba kirjutab seal…

 • cpunks

  Vau, ma ei näinudki, et tal natsiversioon sellest ristist on. Ma mõtlesin, et tavaline I maailmasõja oma.

  Aitäh tähelepanu juhtimast, suhtusin liiga eelarvamuste vabalt kommenteerides… oleks näinud, oleks otsemini öelnud. :O

 • Ahti Imel

  Oma kommentaari kirjutasin täpselt seda, mida pidasin tarviliseks kirjutada. Pole vaja mulle sõnu suhu toppida. Soomes ma ei ela ega tööta. Facebooki profiil on loodud meelega selline, et igatmasti tolerantsuse propageerijad endid vihakõnega paljastaksid.

 • Ahti Imel

  Tänan väga, et oma positsiooni lahkesti tutvustada võtsid ;) Õiged eelarvamused on ju õiged sest nad on õiged. Eksole.

 • Ahti Imel

  Ma ei “pea” tegema midagi pelgalt seepärast, et minu seisukoht ei ühti kellegi teise seisukohaga. Kui nüüd lugemisprillid pähe panna, siis on võimalik tuvastada, et kirjutasin massiimmigratsioonist, mitte sellest, kui mõnda meie ülikooli tuleb õppejõud näiteks Sri Lankast või mõne tehnoloogiaettevõtte meeskonnaga liitub insener Nigeeriast.

 • tqnism

  Mnjah.
  Kui kaua on räägitud vabakondadest ja iseorganiseerimisest ja kodanikuühiskonnast ja muudest sellistest toredatest asjadest? Ega see vale pole, need ongi toredad asjad. Aga nagu ka kõik muu, kasutatav kõigi poolt.
  Paraku ongi nii, et vabakondluse ja iseorganiseerumise käigus võivad esile kerkida ka sellised ideed, mis vabakondlusest rääkijate ja selle arendajate meelest sugugi nii head ei ole.
  Gene Sharp räägib vägivallatu võitluse meetoditest kui relvadest. Relvad nad ongi, Neid võib suunata igaühe vastu.
  Huvitav küsimus on, et kuidas end nende relvade vastu kaitsta?
  Põhiseadusega lajatamine ei pruugi olla just eriti efektiivne meetod…

 • VonAllan

  Täitsa nõus. Asi ongi selles, et ausaid ning töökaid nöögitakse ning igasugu kriminaalset elementi lastakse vabalt sisse. Kahtlased pätid oskavad ka vajutada nuppudele, mis tagavad ka nende jäämise riikidesse pärast kuritöö sooritamist (vabanduseks toovad inimõigused, rassism jmt).
  Massimmigratsioon on vaja absoluutselt välistada, sest suurem hulk nendest kohe kindlasti ei ole ühiskonda positiivselt rikastav.
  EL´i immigratsioonipoliitika on täielik prügi. Selle läbiviijad on oma enda naiivsuse, poliitkorrektsuse ning enesevihkamise ohvrid. Sellised juhid teevad valesid otsuseid, mis ei ole kellegile kasulikud. Kui siis ainult praegustele inimkauplejatele. Tänapäevased orjapidajad.
  Austraalia on antud juhul parim eeskuju selle immigratsiooni probleemi lahendamiseks.

 • Kodanik Uurija

  Immigratsiooni puhul tuleks selgelt eristada neid, kes tulevad kindla eesmärgiga tööle või õppima ja teisi, kes tulevad, et neid ülal peetaks. Suurem osa protesti käib nende viimast kohta üldjuhul.

 • Erik Njorl, son of Frothgar

  Mul pole midagi vastu sellele kui mõni neeger siia kolib, aga vat et annaks midagi ühiskonnale ka, mitte et siia niisama kerjama ja lõhkuma tuleks. Eesti rahvas on sajandeid võidelnud võõramaalaste ja nende kultuuri sisserändega, mina ei taha tänavatel näha mingeid mulatte, mestiitse ega sambosid. Eesti rass tuleb puhtana hoida. Mõni inimene lihtsalt ei mõista! Kui neeger siiamaale tuleb siis saagu lapsed samasugusega ja koligu minema kohe kui võimalik.

 • Kaur Kender

  Amen. Kui sa oled vaikides leppinud pea 25 a apartheidilaadse režiimiga, kus ongi verepõhiselt õiged inimesed ja Alien passiga inimeselaadsed, siis oled sa niivne, küünik või idioot, kui arvad, et eestis midagi avatumaks muutuma saab. Su oma sõber, Taavi Rõivas välistas isegi koostöö nende inimestega, kes said valimistel teiseks rohkem hääli, sest nad ei ole eestimeelsed. Tuleb natsiriik, tulevad koonduslaagrid, tuleb sõda. Game Over, nagu öeldakse.

 • cpunks

  Las ma seletan sulle nats… see, kellega keegi noormees või neiu abiellub või lapsi saab (täiesti sõltumata sellest, kas ta sündis siin või tuli siia elama, või läks siit ära — ja täiesti sõltumata sellest, mis ta nahavärv on)…

  ….see pole sügavalt sinu asi.

 • cpunks

  Sa liialdad nüüd küll päris kõvasti.

  Natsiriiki ei saa nii väikeses ja suure vähemusrahvuste osakaaluga kohas püsti panna. Keskid debikad võivad seda proovida, aga see on lihtsalt, khm, anatoomiliselt võimatu.

  Olen tükk aega tagasi kirjutanud, et Nõukogude venestamise poliitika on ühtlasi meie aja inimestele nuhtluseks kui õnnistuseks. Nuhtluseks, kuna on potentsiaal konfliktiks. Õnnistuseks, kuna konflikti õhutajate vastu on tekkinud väga tugev heidutus. Kohe, kui kätt viskama hakata, lööb selle vastu vähemusi ja naaberriiki ära.

  Mis ei tähenda sealjuures, et naaberriik ise poleks minemas natsiriigiks saamise teed. Ja tema on piisavalt suur, et seal võib see õnnestuda. :( Seal on ruumi käsi kasvõi küljest ära visata soovijatel. :(

  Siit sõda ei alga. Koomikud võetakse järgmistel valimistel uuesti maha. Sõda võib küll tulla, ükski põlvkond ei peaks olema ülemäära kindel rahus, aga tõenäoliselt algab see mujalt.

 • cpunks

  P.S. Las ma ironiseerin nats selle “eesti rass tuleb hoida puhtana” asja üle.

  Eestlased on geneetiliselt kõike muud, kui need soomeugri tüübid, kes siia paartuhat aastat eKr kohale valgusid.

  Et päris aus olla, nimetaksid sina oma keele esivanemaid tõenäoliselt “mingiteks kilideks” või muu solvava alatooniga nimetust kasutades.

  Geneetiliselt oled sa kindlasti läti-vene-poola-rootsi-prantsuse-leedu-saksa-mongoli-türgi-soome mõjutustega. :D Ja see on tore, sest bioloogilises mõttes mitmekesisus rikastab. Ole selle üle õnnelik, et sul ei õnnestunud esivanemate rohkuse tõttu saada kahte katkist geeni mõlemalt vanemalt — nii võib päris halvasti lõppeda, kui sedasi juhtub.

  Kahjuks ei hoia geneetiline mitmekesisus ära illusioonide sisse pilve minemist ja rassismi mula uskuma hakkamist. Nimelt on aju universaalne kohanemise masin, ja ilmselgelt, keskkond millega sinu aju on end kohandanud, pole olnud kõige loogilisem. Sa saad seda muuta, kui vaid tahad.

 • Kaur Kender

  ma ei näe eriti, et järgmised valimised tuleksid. kellele neid vaja on? ärevas julgeolekuolukorras ainult mitte-eestimeelsetele.

 • Taavi Kuusik

  VonAllan sinu meelest on teistes rahvustes järsku nii, et “suurem hulk” on pätid ja ainult paar-kolm korralikku inimest ongi? Päris hea ports rahvas pääses meilt ka paadiga läände kui siin okupatsioon tuli…

 • cpunks

  No see on ju iroonia. Mis mõttes valimisi ei tule? Neid on võimu legitimeerimiseks vaja. Kui nad midagi muudaks, oleks nad ära keelatud.

  Proovi mõttes isegi langetati valimisiga, kuigi mõistan, et ilmselt mitte humaansusest ja soovist kaitseväeteenistusest lahti saada, vaid lootuses, et EKRE ja KE poolt hääletajate osakaal natukenegi langeb. Ja langeb kah.

  Ma tean, sa oled pigem veidi nördinud, et KE võimule ei saanud jne. Aga KE pole näinud vaeva enda valimiskõlbulikuks tegemisega. Neil on mingi üks ja sama isake seal nagu tropp torus kinni, juba algusest peale. Ja nad on krabamise ja hüvedega ümberkäimise isegi ilma riigivõimu kaua maitsmata suurepäraselt ära õppinud. Sina ei saa neid nihikasse kirjutama kutsudes asja muuta. Ei Rene, Oudekki ega Yana ei saa asja muuta, kui KE oma etteotsa kedagi noormat ei leia, ja korruptsiooniäris natuke tagasi ei tõmba.

 • Taavi Kuusik

  Aga täiesti põhjuseta, sest suurem osa inimesi ei taha sugugi ülalpeetavad olla ja toidutalongide najal riigi doteeritud odavkorteris vegeteeruda. Me oma minevikust on näha, et täiesti haritud ja normaalne inimene võib kergesti langeda totalitaarse rezhiimi ohvriks. Eriti kui julgeda selle vastu sõna võtta. Meie asi oleks teha nii, et kui tuleb Süüriast või Iraagist arst, siis ei piirduks tema karjäärivõimalused siin ainult peldikukoristamise ja McDonaldsiga, sest see tõesti ei ole haritud inimesele motiveeriv töö, mis temast produktiivse ühiskonnaliikme teeks.

 • Kaarel Sikk

  Olles peaaegu täielikult nõus kogu Steni ja ka teiste viimasel ajal tõstatatud temaatiliste aruteludega, tunnen end siiski siinkohal kohastatuna natuke arvamust avaldama. Mulle meeldis see jutt eriti alguses, enne kui muutus ksenofoobia keskseks. Ksenofoobia nimelt ei ole probleem iseenesest vaid tegemist on mingit sorti häda sümptomiga.

  Näitlikustan. Tänaval kõnnib õnnetu ja segaduses inimene, vihkab kõiki. Talle tuleb vastu endaga märksa paremini toime tulev inimene ning näeb viha teiste vastu. Ta küsib: “Miks sa kurat vihkad hindusid? Ksenofoob!”. Formaalselt on süüdistajal õigus, too inimene vihkab tõepoolest hindusid, nii nagu ka teisi ja ehk ennastki. Probleemi lahenduseni see aga kuidagi ei vii, sest selle inimese vaatenurgast see süüdistus ’does not make sense’. Küll aga lisandub selle peale kohe tema jaoks uus ξένος.
  Vihane inimene tunneb ennast ka labaselt sildistatuna suhtes. Ning see on arusaadav. Lääne vabas maailm põhineb mitmetel auväärsetel ideaalidel, mis ka minule isiklikult väga hästi meeldivad. Inimestele elu lihtsamaks tegemiseks kujunevad paratamatult välja sotsiaalsed tabud ning “markerid”, mille järgi saab tuvastada pattu. Need on tavaliselt lihtsakoelised nagu nt n-sõna. Tüüpiline ja paratamatu dogmaatiline ruum. See kõik on hea, kuid alati tekivad isikud, kes seda mõistestikku hakkavad oma huvides ära kasutama, mille tulemusel see “käib maha”. Ning sellest lähtuvalt on praegune tabu-mõistestik (nt “ksenofoobia” või “terrorist”) aegunud, kuigi ideaalid jäävad ja neid tuleb kaitsta.

  Minu arvates lasub hetke otsuseid vastuvõtvatel jõududel ning arvamusliidritel kohustus otsida viha põhjuseid ning tegeleda nendega. Ülesanne ei ole muidugi kergete killast.

  Isiklikult arvan, et probleemide üheks aspektiks on muutunud kommunikatsioonivorm (digiajastule omane läbipaistvus) otsuseid vastuvõtvate ning lihtsate inimeste vahel, kes tahaks “normaalselt elada”. Taktitundeline diskussioon võiks alata probleemi juurtest ning ehk kergelt naeruvääristada viha algeid.

  Olukorda raskendab ka see, et hetkel on maailmas jõudu kogunud mitmed ideoloogiad, mis tunnevad ainult rõõmu loovana püsivate nn. lääne põhimõtete lammutamisest.

  Jõudu tööle.

 • Jaanus

  Põnev. Ma praegu mõtlen enda samateemalise kirjatüki teeside üle ja üks küsimusi, millele veel vastata ei oska: kas eneseteostuslikud kõrgema kategooria väärtused nagu sallivus, privaatsus jms on luksus- või laiatarbekaup? Miks ütlevad paljud kommentaarid nii siin kui mujal, et sallivust võivad endale “lubada” ainult Stenisugused rikkad ja ilusad, samas kui “reaalsete inimeste reaalne elu” on täis vihkamist?

 • Kaarel Sikk

  Ma küll ei tahaks end marksistlike teooriatega eriti siduda, kuid paratamatult(?) toimub erinevate ühiskondlike gruppide vahel üksteise ekspluateerimine, tihti teadvustamatult. Ühe mehe IPad on mürk teise mehe hoovis. Seda tuleb lihtsalt aktsepteerida.

  Samas see viimane “reaalsete inimeste reaalne elu” on konstruktsioon, mis mulle sugugi ei meeldi – kõlab natukene vihaküttena. Ma loodan, et minu tekst sarnast muljet ei jätnud. Ootan lahendusi “kommunikatsiooni-eetikast”. ;)

 • Kadri Metsik

  Kas vihamõtted ei teki mitte hariduse puudusest? Miks pürib edasipüüdlikum ja jõukam osa eliitkoolidesse? Ja miks asutatakse erakoole järjest juurde? Sest inimesed ei ole rahul tavakoolide tasemega. Kui riik ja avalikkus soosib hariduslikku kihistumist, kui terad eraldatakse sõkaldest ja sõklad jäetakse omapäi, arvates, et nad ise ei tahagi paremat ja on juba looduse poolt loodud vähemate võimetega, siis on tulemus, et sõkalde hulgas on kerge panna idanema vihaseemneid. Tavakoolidest põgenetakse ja eliitkoolides pole kohti. Kas võõrsilt kojutulijad ei võiks panustada haridusuuendusse, et iga Eesti kool muutuks eliitkooliks.

 • VonAllan

  Sa ei saa lihtsalt iga kahte erinevat paagipõgenike situatsiooni, millel on veel 70+ aastat vahet üksühele võrrelda. Kuidagi pinnapealseks jääb.
  Esiteks Eestist lahkus siis Eesti koorekiht n.ö. inteligents, kes teadis, et siia jäädes nad kas tapetakse või siis küüditatakse. Eestlased olid ka juba natuurilt ning kultuurilt/käitumiselt sobilikumad elama sarnases riigis nagu Rootsi jne.

  Tänapäeval on tegemist palju teistsugusema situatsiooniga. Inimesed on muutunud äriks. Inimesed on muutunud relvaks. Juba varalahkunud Gadaffi ütles, et tema huku järel avaneb massiline immigratsioon Euroopasse ning Euroopa hävitatakse.

  ISIS lubas smugeldada Euroopasse tuhandeid terroriste antud põgenikevoolu seas.
  Euroopat nimetatakse imedemaaks, kus raha on külluses ning kõik soovid täituvad (raha on nüüd otsas tegelikult).

  Kui sinul tuleb sisse 100 000 põgenikku Aafrika ning Islami maadest siis ütle ausalt kui palju sinu arvates on seal seas doktoreid ja muid toredaid inimesi võrreldes terroristide ning sõjakriminaalidega?

  Saada kõik tagasi ning filtreeri parimad välja. See on õige otsus.

  Igasugu tolerastide puhul on tegemist vaid maskiga, mis neil ees seisab. Paistab et siin on tegemist palju süngemate plaanidega.

 • VonAllan

  Küll sinul ikka tuleb palju arste sealt. Mingi iga inimene õppis arstiks kultuur valitses sinu arvates seal või? Lihtne, pinnapealne väide. 100 000+ inimest ja kõik arstid küsiks selle peale??? Hah.

 • VonAllan

  Kõik inimesed ei pürgi ega saa kohe mitte eliidiks. Kõik inimesed ei ole võrdsed. Ebavõrdsus tekitab viha. Ebavõrdsust loodeti likvideerida kommunismiga. Ikkagi kukkus välja nii, et oli neid kes olid paremad teistest.

  See ebavõrdsuse teema ei kao mitte iialgi maailmast. Ja pealegi on olemas nüüd ka vastupidine ebavõrdsus. Need, kes teevad tööd ja on ennast harinud/saavutanud raske pingutusega tulemusi vihkavad neid, kes lihtsalt lükkavad iga kuu nende keskmise palga jagu sotsiaaltoetusi taskusse. See on võitjate viha luuserite vastu. Heaoluühiskonna vili.

  Teha pole midagi. Me liigume uue suure verevalamise juurde. Viha tõuseb igas inimgrupis ning paistab, et nende kõige suuremaks paisutajaks on paradoksaalselt igasugu “tolerastid” ning “inimõiguslased”. Milline põnev olukord.

  Tänapäeval ei tule karta mitte mingit n.ö. “natsi” vaid just n.ö. “tolerante”.

 • Kaarel Sikk

  Sallivus on loomulikult luksus. Selle eelduseks on sündida siia maailma ideoloogiliselt sobivasse sootsiumisse võimalusega pühenduda, õppida ja areneda.
  Lootus, et metslane või lasteaialaps on vaikimisi salliv jäi paraku Rousseau fantaasiaks. Sallimatuse juurtest ma suurt ei tea, küll aga julgen oletada, et nendega tegelemine tungiks natukene tabusesse ruumi mis puudutab sotsiaalsete struktuuride evolutsiooni ja esmalt ehk geneetikat.

 • VonAllan

  Ooooo. Ära parem rohkem räägi. Sellised tõerääkijad põletatakse nõidadena tänapäeval.

  Tore näha ka mõnda tarka inimest siin.

 • cpunks

  Alustame lõpust.

  > Igasugu tolerastide puhul on tegemist vaid maskiga,
  > mis neil ees seisab. Paistab et siin on tegemist
  > palju süngemate plaanidega.

  Esiteks, kuradima raske on rääkida mõistujuttu inimesega, kes kasutab sõna “tolerast”, ning näeb sõja ja kaose vältimatu tulemi taga “süngeid plaane”. (Hea veel, et ei näe märja asfaldi värvi sisalike vandenõud, osad näevad vist sedagi.)

  —– sünge plaan ——–

  Minu sünge plaan on selline: utoopiline anarhia ja riigivaba kommunism. Maailm, kus ei ole piire. Kus ei ole varalisi gradiente, mis käivtaks piiride kadumisel rahvasterände. Kus ei ole valitsusi. Kus sa võid pöörduda kellegi poole eesti keeles, ja kuigi tema emakeel on hiina keel, saab ta aru, ja sina saad ta vastusest aru, kuna mõlemal on käepärast “paabeli kala”.

  Selles maailmas on jätkuvalt eraomand, sest see on mingi punktini isiku puutumatuse loomulik jätk, aga puudub kindlasti teiste inimeste töökohtade ja tootmisvahendite omand. Puudub kohustuslik seadus ja tsentraalne valitsemine.

  Oota nüüd, ära veel hukku. Mul ei ole ajagraafikut paigas. Ma ei ole selle maailma saavutamiseks nõus kasutama, ega volitama kedagi teist kasutama, mistahes sundust ega relva.

  Selliseid asju olen nõus kasutama ainult enese ja teiste inimeste kaitseks ohtliku ründe vastu.

  —– immigratsiooni roll mu sünges plaanis —

  Minu eesmärk on, et seniks, kuni sünge plaan ei taha teostuda, leiaks Abdul Õnnelemb kelle kodu järjekordses sõjas pihuks ja põrmuks pommitati, omale elukoha kasvõi Astangul.

  Minu eesmärk on, et Abdul Õnnelemb saaks tõsiseks eesti oligarhiks. Või kui tema mitte, siis tema tütar, Meena Õnnelemb. Ma loodaksin, et nad säilitavad siin elades, töötades ja lõpuks oligarhiks saades oma kultuuri ja seosed oma ajaloolise kodumaaga, aga saavad aru, et islami usu peab ümber tegema.

  Ma sooviks, et kui nende ajalooline kodumaa hakkab (näiteks nafta lõppemisel) kukkuma sügavale lõhnavasse kohta, tunneks nad end õigustatuna ja kohustatuna sekkuda, ning rääkida oma kodumaa elanikele, et teate, teeme asjad ümber. Et näe, siin mingid hullud aretavad plaani anarho-kommunismile üle minna. Et lähme ka.

  Et see saaks juhtuda, peab Abdul Õnnelemb esiteks mitte merel ära uppuma, teiseks ei tohi ametnukud teda kohelda mõnitades ja tropjal kombel, ning kolmandaks ta peab just parasjagu integreeruma kohaliku kultuuriga, et napsata selle parimad ideed oma mõttemaailma, jättes solgi napsamata, ning säilitades teadmise, et tal on kuskil teine kodumaa.

  —— sallivusest —–

  Sallivus (see mida sa tolerastiaks nimetad) on väga põhimõtteline asi. Mingite maskidega siin pole tegemist.

  Esiteks tuleb õppida aru saama, et inimesel on teatud põhiõigused. Kõige tähtsam on ta õigus elule, vabadusele ja isiku puutumatusele. Ta peab saama ise otsustada, kuidas elab.

  Üks osa sellest on ka selle valimine, kus ta elab. Kui selle vabaduse võimaldamine osutub väga koormavaks, tahaks et inimesele seda põhjendatakse ja selgeks tehakse, kuidas ta saab enda teele seatud takistused ületada.

  Inimesel on õigus vabadusele (ise vaatab, mis tööga tegeleb, mis hobid ja harrastused on, keda hääletab või kellega koos elab). Eneseväljendamisele on tal eriti sajakordne õigus, kui ta seda rahumeelselt teeb ja teiste vastu vaenu ei õhuta. Kui vaenu õhutab (kutsub teisi ründama või taga kiusama) siis õigust enam pole. Teisi abistada pole kohustust, kuigi see on väga soovitatav ja viisakas.

  Inimesel on õigus tema õiglaselt teenitud varale ja kodule, ning nende hüvitamisele (eelistatult kahju tekitaja poolt) kui neid säilitada ei ole võimalik.

  Jne. Muu järeldub sellest. Ma ei taha siinset konnatiiki kuivaks lasta. Ma lihtsalt leian, et iga konn võib põhimõtteliselt hüpata kus tahab, kuni teisele konnale näkku ei hüppa.

 • cpunks

  Ta ju ei öelnud, et kõik puha arstid.

  Sama loll oleks, kui Damaskuse treial või Luganski keevitaja peaks terve aasta kuskil Virumaa kolkas riigi kulul vegeteerima, kuna ei lubata tööd teha.

 • VonAllan

  Wow päris hea. Kui ma olin umbes 10 aastat vana siis ma vist mõtlesin samuti nii eluvõõralt ning naiivselt. Suur + unistamise eest aga reaalsus on teine ning palju hullem. Raske elu saab sinusugusel naiivsel isikul olema kahjuks. Mentaalne hullumeelsus. Ära ürita teisi sellesse kiskuda.

  Lõpetuseks: ära siis hüppa mulle näkku, konn.
  Internetis peaks olema mingi vanuse tuvastamise süsteem. Antud teemades saaks kohe visata prügikasti alla 25 aastaste mõtted.

  Pffft anarhism, valitsustevaba maailm. Pagan soovita mulle selle kohta käivat materjali. Ma teen süvaanalüüsi isiklikult, et kas antud asi on üldse mõeldav/võimalik.

 • cpunks

  Sul ei ole erilist põhjust karta “tolerante”, seni kuni sa neid ei ründa. Kui ründad, jah, siis on põhjust küllaga karta.

  Küll aga pane tähele üht teist ennustust.

  Inimesed lähevad kindla peale teineteise kõride kallale sel päeval, kui automatiseerimise tõttu enam kõigile töökohti ei jätku, aga elus püsimiseks ikka veel sissetulekut vaja on.

  Kuidas probleemi vältida? Selle osas lähevad arvamused veidi lahku.

 • VonAllan

  No tema jutu järgi tulevad arstid või siis mingid eriti targad ning vajalikud töölised. Paluks tõestust.

 • VonAllan

  Andres Karro kas sina?

 • cpunks

  Esiteks, sa panid täiega puusse minu vanuse oletamisel. Nii kõvasti, et pean su saldost 4 tubrikut ja kolm värvipliiatsit maha võtma. :(

  Teiseks, sa ei lugenud ikkagi mu postitust mõttega. Palun loe uuesti, ma toon olulise osas välja:

  “Oota nüüd, ära veel hukku. Mul ei ole ajagraafikut paigas. Ma ei ole
  selle maailma saavutamiseks nõus kasutama, ega volitama kedagi teist
  kasutama, mistahes sundust ega relva.”

  Ma olen väga hästi kursis, kuidas Nestor Mahno anarhiat tegi, või kuidas CNT-FAI anarhiat tegid. Need tulemused olid vaid natuke paremad faÅ¡istide omast. Nii umbes sel määral, et kui anarhistist vanglate ameti direktor langes kodusõjas faÅ¡istide kätte vangi, siis endised faÅ¡istidest vangid nõudsid, et seda tüüpi ei tohi hukata, jätke ellu, ja rsk jäetigi ellu. Paari aasta pärast kõndis vaba mehena, sest oli tÅ¡ekaa stiilis “vabaks” (loe “maha”) laskmised keelanud…

  …sa räägid inimesega, kes tunneb ajalugu väga hästi. Eriti sitasemat poolt.

  Samuti räägid sa inimesega, kellel on teatud tagasihoidlikud arusaamised ka mänguteooriast, konfliktide teooriast ja evolutsiooniteooriast.

  Vaata, seda asja ei juhtu homme. Aga kui sul pole eesmärki, või kui see on eilsesse tagasi jõuda, siis pole sa isegi homse jaoks valmis.

 • cpunks

  Kui nad ühtegi tööd ei osanud, siis mida kuradit nad Süürias enne tegid? Tööd ilmselt. Mis tööd? No mõni tegeles kaubanduse, teine tööstuse, kolmas põllumajanduse ja neljas millegi muuga…. meisterdetektiiv võiks seda ise järeldada…

 • cpunks

  Ei ole. Üks üsna anonüümne isik, kes väga ammu riigiusku sotsialistist anarhistiks ära pööras.

 • VonAllan

  Väga hea. Aplaus. Sa just tõestasid ära, miks see ei toimi. Iga pätt võib selle üle võtta ning ära solkida. See ongi ideoloogiate viga. Aadete kaaperdamine. Paberil hea mõte, aga visates inimeste ette kasutatakse seda julmalt ära oportunistide poolt. Inimesed hülgavad need ideed nad ei taju nende sügavust nagu sina.

  See, et sa oled jõudnud mentaalselt kõrgemale tasemele ei tähenda, et ka teised jõuavad sinna. Ma mõistan seda tunnet. Mul on kahju, aga me kaotame. Isegi siis kui me võidame-siis põleb maa.
  Ma lisan sulle + ülla mõtte eest.

 • Janek

  Olen viimasel ajal märganud, et nö keskmised inimesed on hakanud olmeolukordades julgemini oma ebaviisakaid arvamusi avaldama. Näiteks sel kuul olin toidupoes tunnistajaks kummalisele olukorrale, kus pereisa koos naise ja väikese lapsega irvitas avalikult võõra käsitööõlle ostja üle. Õige mees nagu tema ostab nädalavahetusel ikka Saku Originaali 6 paki.

  Tundub, et EKRE edu on näidanud, et nende mõttemaailmal on toetajaid ja nad pole ainsad veidrikud. Empowerment. Nad on paremad kui igasugused “-rastid”. Ja neid on palju. Eriti Delfi. Ãœhest küljest nagu tore, aga trendi jätkumisel võime näha rohkem reaalseid vihakuritegusid.

  Sallivuse kohta võiks retooriliselt küsida, et miks UKIP toetajad on eelkõige Ida-Euroopa migrantide vastu? Miks esineb palju võõrviha meie nn kalevipoegadel? Ilmselt ikka otsene konkurents töökohtade pärast. Eks kipub olema nii, et mida tumedam, sest kehvem töökoht. Kui “reaalsete inimeste reaalne elu” on karm olelusvõitlus miinimum-keskmise palga vahemikus, siis on tegu tõesti luksusega. Aga vähemalt Eestis ei tohiks olukord nii hull olla kuigi Delfi kommentaaridest võib selline mulje kahtlemata jääda.

 • cpunks

  Maa põleb niikuinii varem või hiljem. Ja kui ei põle maa, rebeneb kosmos lõpuks ikka, nii et kahte aatomitki kokku ei jää. Kõik kaotavad, võitjaid ei jää. Kõrgemaid tasemeid pole. Sinna jõudmist pole.

  Utoopia oleks seega kah ajutine olukord. Sõltuvalt olukorrast võib “ajutine” aga tähendada mida iganes 3 tunnist kuni 123456789 aastani.

  Aga jah, selles osas nõustun, et lõpuks läheb niikuinii kõik piiksu.

 • VonAllan

  Mind ei koti mis juhtub nii kauges tulevikus. Võtame ikka mõistuse piires umbes 60-100 aastat pigem.

  Aga jah. Plaanime head, aga saadame korda kurja. Sina oma moodi ja mina oma moodi.

  Konflikt tuleb.

  Soovin sulle head elu…

 • cpunks

  No kui juba kindla peale tulemuseks kurja juhtub, siis peaks soovima edu asemel ettevaatlikust. :P

 • http://sten.tamkivi.com Sten Tamkivi

  Parandasin selle puudujäägi tekstis toodud näidete reas. Pime ja vihane laksimine muulaste, venelaste jne siltidega on täiesti kindlasti osa samast, üha varjamatu viha probleemist avalikus ruumis, mida kirjeldan. Ka seda kuulen ma rohkem täna kui 3 aastat tagasi – kas Sinu arust pole hullemaks läinud? Täna kirjutas Nikolai, kes ütles, et on saanud olla 10a Eestis rahus Nikolai, aga peab vist jälle ettevaatlikuks muutuma. Ma tahan, et ta saaks Eestis olla, kes ta on.

  Ãœhe tekstiga kõike ei jõua. Huvitav aga, et selle väljajätmise peale olen näinud täna enda kohta nii silti “krüptonats” kui “oktoobrilaps”. Kumb siis? Sildi-mehed, rääkige parem omavahel.

 • Jaan Kronberg

  Ma loodan sa ei pidanud silmas, et ma olen sildistaja? :)

  Mind tõesti siiralt paneb imestama, kuidas me ei suuda sisuliselt aastakümneid juba ära seletada ühele osale ühiskonnast, miks kurat teine osa ühiskonnast 9 mail läheb mingeid lilli kuhugi viima ja miks kurat nad seda tegema peavad iga kuradi aasta ning samal ajal eeldame, et võiksime olla tolereerivamad teise värviga või seksuaaleelistustega inimeste suhtes. Me ei suuda oma praeguse olukorraga hakkama saada ja samal ajal arutame, et kuidas meie immigratsioonipoliitika võiks välja näha. Absurd

 • Kari Käsper

  Niimoodi on strateegiliselt mõttekam. Kui me erinevus rikastab kampaaniaid tegime, siis saime mõnikord ka sellist tagasisidet, et mis järgmiseks, kas venelasi peab ka nüüd võrdselt kohtlema hakkama. Idee on tegeleda kõige marginaliseeritumatega (st LGBTI, Roma päritolu, moslemid), et kõigi olukord paremaks muutuks.