"Kui me Euroopat vaatame liikmesriikide kaupa, siis 27. riigist leiame heal juhul kolm kes kasvavad ja arenevad. Ülejäänud riikide majandused ju tegelikult ei kasva."
Meie neljas saade on mitmes mõistes eriline. Minu saatekülaline on sel korral Euroopa Innovatsiooniakadeemia asutaja Alar Kolk, kes oli kutsunud ka mind olema üheks juhtmentoriks selle programmi raames. Meie salvestus leidis aset 8.juulil Nizzas, vaid 6 päeva enne 2016.a. ohvriterohkeimat terrorirünnakut.
Tänavuse Bastille vallutamise aastapäeva õhtul hukkus 84 inimest, nende seas ka kolm tudengit meie Euroopa Innovatsiooniakadeemiast: 21a. eestlane Rickard Kruusberg, kes õppis Tallinna Tehnikaülikoolis; 22a. ukrainlane Mykhaylo (Misha) Bazelevskyy, kes õppis McEwani ülikoolis Kanadas; ja 20a. itaallane Nicolas Leslie, kes õppis Californias Berkeley ülikoolis.
Need olid tudengid, kes tulid suvepuhkuse asemel õppima kuidas luua ning ehitada uusi ettevõtteid, mis aitavad muuta maailma paremaks. 14.juuli õhtul võeti neil see võimalus igaveseks ära. Seda surmahirmu ning inimsusevastast kogemust ei unusta ma iial. Arvestades, millest me Alariga rääkisime, on see tagantjärgi mõeldes veelgi olulisem.
Tagasi Alari juurde. Teda tuntakse kui ühte Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ehk EASi visiooni arendajatest ning hilisemat juhti. Enne Euroopa Innovatsiooniakadeemia asutamist töötas Alar aga TTÜ innovatsiooni ja rahvusvaheliste suhete prorektorina. Tema teekonnal on olnud mitmeid ääretult huvitavaid, õpetlikke ja vahel ka koomilisi lugusid.
Muuhulgas räägime Alariga:
- Miks asub Innovatsiooniakadeemia Nizzas?
- Milline oli Tartu ja Tartu Ülikooli õhustik 1992.a., kui Alar oma tudengipõlve alustas ning Eesti Vabariik oli vaid napilt 10 päeva vana?
- Kuidas aitas inglise keele oskus käivitada ta karjääri?
- Kui palju sai osta 1992.a. suvel 8 Eesti krooni eest, mis oli vaevalt mõned nädalat vana rahaühik?
- Tema kirevast haridusteest doktorikraadini Eestis, Rootsis, USAs ja Soomes, mille käigus on ta õppinud nii kosmosesüsteeme kui ka innovatsiooni ökosüsteeme;
- Kuidas ta kolmandal kursusel hakkas Tartu Ülikoolis majandustudengitele kassettide pealt loenguid pidama;
- Kuidas ta Majandusministeeriumisse tööle sattus ning asus kirjutama visioonidokumenti, mis sai aluseks EASi loomisele;
- Mida oleks tarvis Euroopal ja Eestil selleks, et paigalseisust ei saaks taandareng, vaid kiire kasv?
- Kuidas kasvatada Eesti ettevõtete juhtide konkurentsivõmet?
Saade on kuulatav iTunesis, Soundcloudis, või RSSis. Allolevad märkmed sisaldavad valikut Alari mõtetest. Siin on minu vestlus globaalse eestlase Alar Kolgiga, head kuulamist!
[5:30] Alar räägib, kuidas ja miks sai alguse Euroopa Innovatsiooniakadeemia
[8:20] Alar kirjeldab 1992. aasta tudengite optimismi " ehitame mõne aastaga sellise riigi ja majanduse üles, mida keegi kunagi varem näinud ei ole"
[8:50] Mis oli konkurentsieelis tööle saamiseks 90ndate alguses
[11:00] Alar räägib oma esmastest kogenematutest seiklustest Brüsselis
[17:00] "Tihti juhtus nii, et panin oma võileivad valesse torusse" – Alari toimetamistest lapsena isa kosmoseseadmete juures
[19:15] Alar räägib, kuidas ta 1994. aastal tellis Amazonist kassetid ameerika ettevõtete juhtide loengutega ning läks Tartu Ülikooli tundengitele neid teadmisi edasi andma.
[21:00] "93ndal aastal oli mul neli aktsiaseltsi /…/ kui äri püsti said, pidi ta järgmisel päeval hakkama raha sisse tooma."
[24:30] "Eestis muutus paari aastaga ärikeskkond, konkurentsikeskkond, toodete ja teenuste kvaliteet muutus 24 kuuga – kahe-kolme aasta pärast polnud enam aktsiaseltsitamist võimalik teha /…/ hakkas reaalne majandus tekkima"
[26:15] Alumiiniumiärist majandusministeeriumisse tööle minnes Alari palk langes 4 korda, aga väljakutse luua organisatioon milleks hljem sai EAS tundus nii põnev, et ta võttis tööpakkumise siiski vastu.
[38:30] Mis on suureks ohumärgiks Eesti majandusele, millist kompetentsi EAS järgneva 20 aasta jooksul võiks arendada?
[41:45] Mida mõistab Alar "Euroopa päästmise" all?
[45:20] "Mida ma näen, on see, et me oleme võtnud igalt poolt midagi, aga see komplekt kokku ei ole päris hea. Ja me ei ole enam näljased."
[48:30] Mida võiks endast kujutada "Eesti TOP 100 ettevõtte juhtide hüppeprogramm?
[52:45] Alari soovitus keskkoolilõpetajatele
[58:50] Alar räägib, kuidas Elon Musk MITs tema õpingute ajal seal külalisloenguid andis
[01:05:30] Eestlaste voorustest rahvusvahelises konkurentsis ettevõtjana
[01:09:30] Soov eestlastele järgmiseks 100 aastaks
[01:18:30] "Igal hommikul ärgates küsin endalt, et kas see, mida ma teen, on piisavalt oluline? Kas see aitab teisi inimesi?"
Viited
Euroopa Innovatsiooniakadeemia / European Innovation Academy (EIA)
Tallinna Tehnikaülikool
Bastille vallutamine
Tartu Ülikool
Google
Microsoft
Amadeus
Stanford
UC Berkeley
University of Nice Sophia Antipolis
Skype
Euroopa Komisjon
Helsinki University of Technology
Massachusetts Institute of Technology
Lappeenranta University of Technology
Linköping University
EAS
Charles Baudelaire
Jüri Üdi (Juhan Viiding)
Inimesed
†Rickard Kruusberg, hukkunud EIA osaline, 21-aastane TTÜ tudeng
†Mykhaylo (Misha) Bazelevskyy, hukkunud EIA osaline, 22-aastane ukrainlane
†Nicolas Leslie, hukkunud EIA osaline, 20-aastane ameerika-itaalia tudeng Berkeley ülikoolis Californias.
Rein Kolk, Alari isa, kosmoseaparatuuri valmistaja Tõraveres (Astrofüüsika ja Atmosfäärifüüsika Instituut)
Tiiu Kolk, Alari ema, õpetaja
Liina Tõnisson, poliitik, endine majandusminister ning Riigikogu koosseisu liige
Elon Musk, ettevõtja, insener ja leiutaja
Sten Tamkivi, tehnoloogiaettevõtja, -investor ja reaalmaailma mõtleja