Taavi Kotka – kuidas teha Eestit suuremaks?

"Ega seda riiki keegi teine koos ei hoia kui me seda ise ei tee. Ja veel parem kui meil on selleks tugi olemas, kui majandus on suurem kui me ise. Ega Å veits või Luksemburg ei saanud rikkaks ainult sellega, et teenindas vaid šveitslasi või luksemburglasi. Nad mõtlesid suurelt, nad mõtlesid globaalselt."

Meie audiosarja kahekümne seitsmendaks külaliseks on IT ettevõtja ning investor Taavi Kotka, kes on aidanud üles ehitada Baltimaade ühe suurima tarkvaraettevõtte Nortal (endise nimega Webmedia). Oma karjääri jooksul on Taavi märkimisväärselt kaasa aidanud Eesti e-riigi arengule – aastail 2013-2017 teenis ta Eesti riiki majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi IT asekantslerina ning on üks e-residentsuse idee autoritest.

Nagu tavaliselt, püüame ka seekord panna end saatekülalise kingadesse. Uurime, kuidas sai Paides kasvanud mees oma ettevõtluse- ning arvutipisiku? Kuidas sai Taavist Webmedia asutajaliige ning mis viis teda ja ta kollege e-residentsuse ideeni?

Suurema osa saatest pühendame ettevõtlusele, tänasele ning homsele Eestile, e-residentsusele, ja Eesti kohale maailmas:

  • Mis oli Webmedia algusaastatel raske ning mille üle tunneb ta tagasi vaadates uhkust?
  • Milline on Eesti tehnoloogiaettevõtluse seis täna?
  • Kuidas sündis e-residentsuse idee?
  • Kuidas saaks kasutada e-residentsust, et sisuda Eesti diasporaad tänasest paremini kokku?
  • Kuidas saaksime andmeid kasutades oma riiki paremini juhtida?
  • Mida ei tohiks me mitte mingil juhul lasta Eestiga juhtuda?

Saade on salvestatud 12. augustil 2017. aastal Paides Arvamusfestivali ajal. Head kuulamist!

Tsitaadid

"Üks asi on hea, kui sa oled 20-aastane ja teed startuppi. Sa oled nii loll, et sa ei oska karta midagi."

"Oma riigi juhtimist me saaksime küll hüppeliselt parandada ja me peaksime seda tegema. Kui vaatata kui suur hunnik andmeid meil on – mida kõike võiks paremaks riigi juhtimiseks kasutada ja üleüldist juhtimist arendada, et see kõiks saaks meie riiki rikkamaks ja paremaks teha."

"Tehnoloogiasektoris meil vabu töökäsi ei ole. Ja see tähendab, et me teeme midagi hästi, et meil on kõik inimesed rakkes."

"Rääkides andmetest, et inimesed räägivad minuga alati e-residentsusest. Ma ise olen palju uhkem nn tuhande euro reformi üle. Esimest korda inimkonna ajaloos on demokraatlikus riigis olemas igakuised andmed oma majanduse toimimise kohta — millistel sektoritel läheb hästi, millistel ei lähe."

"Me juhime riiki ainult kõhutunde ja emotsiooni pealt, mitte nii nagu peaks."

"Meid eestlasi on nii vähe, see napp miljon. Ja samas me ikkagi tahame olla kosmoseagentuuri osa, me tahame kosmost vallutada, me tahame maailma vallutada, me tahame vara kõvasti juurde saada. See muud moodi ei tule kui me koos seda ei arenda – soomlased ei tule meid kosmosesse viima."

"Ega seda riiki keegi teine koos ei hoia kui me seda ise ei tee. Ja veel parem kui meil on selleks tugi olemas, kui majandus on suurem kui me ise. Ega Å veits või Luksemburg ei saanud rikkaks ainult sellega, et teenindas vaid šveitslasi või luksemburglasi. Nad mõtlesid suurelt, nad mõtlesid globaalselt."

Podcasti taustamuusika

Sander Mölder. Kõik õigused kaitstud.