Marit Zahkna – eesti matemaatikaõpetaja suure maailma avarustes

"Mulle meeldib rääkida Eestist NIIMOODI, et "meil ei ole kõige kõrgemaid mägesid, meil ei ole kõige pikemaid jõgesid, võib-olla maailmakuulsaid ehitisi. Aga meil on väga palju metsa, väga vaikne, ja meil on palju ruumi." …Ja ma seletan neile, et "ma võin kodus minna oma maja taha metsa mustikaid korjata ja omale koogi peale panna". See on midagi miLLEST nad siin HONGKONGIS võivad ainult unistada, Nad vist ei kujuta ettegi kuidas see käib."

Meie 32. saate külaliseks on matemaatikaõpetaja Marit Zahkna, kes on õpetanud koolimatemaatikat nii Eestis, Mani saarel Inglismaal, Hollandis Haagi linnas ning nüüd Hongkongis. Tema teekond ning saadud õppetunnid teevad Maritist unikaalse kogemusega õpetaja, kes ühelt poolt kannab kaasas Eesti õppekvaliteeti, teiselt poolt aga hästi arenenud pedagoogilise ning kultuurise pagasi. Tema unistuseks on saada võimlaus õpetada matemaatikat igas maailmajaos. Miks on matemaatiline mõtlemine oluline? Mis on Eesti ning teiste kohtade erinevus matemaatika õpetamisel ja õppimisel? Sellest ning paljust muust selles episoodis räägimegi.

Saade on salvestatud 19. novembril Hongkongis. Head kuulamist!

Saatemärkmed

"Mul oli alati soov töötada erinevates maades, tutvuda erinevate kultuuride, inimestega."

"Kõigis koolides, kus ma olen töötanud: Mani saarel (Isle of Man), Hong Kongis ja Hollandis, igal pool on mul olnud eesti õpilasi."

"Mu unistus on töötada erinevatel kontinentidel ümber maailma."

"Minu meelest me õpetame matemaatikat selleks, et õpetada lahendama probleeme. Kui sulle antakse üks ülesanne ja alguses tunned, et sa ei saa hakkama, siis kuidas sa selle lähened et sa lõpuks selle probleemi lahendatud saad?"

"Elu koosneb väga paljude probleemide lahendamistest. Kui sa oled matemaatilise mõtlemisega, siis oled harjunud probleeme lahendama ja saad nendega hakkama. Selleks ongi matemaatika eluks vajalik."

"Mulle meeldib rääkida niimoodi Eestist, et "meil ei ole kõige kõrgemaid mägesid, meil ei ole kõige pikemaid jõgesid, võib-olla maailmakuulsaid ehitisi. Aga meil on väga palju metsa, väga vaikne, ja meil on palju ruumi." Eriti Hong Kongis, kui ma seletan inimestele, et "ma sõidan autoga tee peal ja seal pole ühtegi teist autot", siis nad ei suuda seda uskuda. Ja ma seletan neile, et "ma võin kodus minna oma maja taha metsa mustikaid korjata ja omale koogi peale panna". See on midagi mida nad siin võivad ainult unistada. Nad vist ei kujuta ettegi kuidas see käib."

Raamatud

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time – Mark Haddon

The Elephant in the Classroom: Helping Children Learn and Love Maths – Jo Boaler

What’s Math Got to Do with It?: How Teachers and Parents Can Transform Mathematics Learning and Inspire Success – Jo Boaler