#OWS: viimane päev kohapeal

20111101-124434.jpg

Mu nädal New Yorgis on peaaegu läbi.

Eilseks oli mul kokku lepitud lõunasöök Columbia Ülikooli professori Gayatri Spivakiga, mis kujunes pea kahe tunni pikkuseks loenguks #OWS-i, aktivismi, radikalismi, Marxi, Bakunini, Rosa Luxembourgi, Lenini, 1968. aasta rahutuste ja muu sellise teemal. Spivak pidas #OWS-i kõne 15. oktoobri 5000-pealisele üldassambleele Washington Square pargis ning kirjutab seda parasjagu ümber pikemaks ja põhjalikumaks dokumendiks #OWS-ile ning lubas selle valmides ka mulle edasi saata – nii et vast saab seda ka Memokraadi vahendusel jagada.

Peale lõunasööki sõitsin tagasi Zuccotti parki ning püüdsin ülejäänud päeva kulutada erinevates töörühmades osalemisele. Muuhulgas tegin läbi ka kiire koolituse #OWS-i konsensusprotsessi juhtimisest (nn. facilitator training), mille lõpus küsiti, kas on vabatahtlikke, kes sooviks osaleda tänaõhtuse üldassamblee facilitation team-is. Kuna mu tagasilend lahkub Newarkist täpselt samal ajal, kui üldassamblee oma koosolekuga alustab, pidin sedakorda kahjuks käe tõstmata jätma.

20111101-124726.jpg

#OWS-i raames töötab New Yorgis hetkel umbes 75 erinevat töörühma. Väiksemad neist koosnevad vaid paarist-kolmest inimesest, suuremad (nagu näiteks Goals and Directions või Sustainability) kogunevad kolm-neli korda nädalas ning neil koosolekutel osaleb 30-40 liiget korraga. Töörühmad töötavad läbi kogu päeva, kuigi suurem osa regulaarsetest koosolekutest leiavad aset hilisel pärastlõunal või varasel õhtupoolikul – nii saavad osaleda ka inimesed, kes oma päevad kontoritööl veedavad. Lisaks toimub iga nädal kümneid ühekordseid üritusi – koolitusi, diskussioone, ajurünnakuid ja nii edasi, nii pargis ja selle vahetus läheduses, kui mujal üle Manhattani. Ühesõnaga – arvamus, nagu veedaks Zuccotti pargi residendid oma päevi pargipingil vedeledes ja aeg-ajalt plakatiga vehkides, on kui mitte sügavalt ekslik, siis vähemalt kahetsusväärselt ühekülgne. Kui vähegi tahta, on väikse vaevaga võimalik oma päev hommikust õhtuni tihedalt ära täita.

Nädalaga olen siinsesse rutiini sedavõrd sisse elanud, et hetkel on kuidagi keeruline ette kujutada, et juba homsest saabun tagasi Tallinnasse ning naasen oma tavalisse elurütmi. Püüan tagasiteel kirja panna veel ühe põhjalikuma kokkuvõtte siin nähtust ja kogetust – kui kellelgi on küsimusi või soove selles osas, mida ma selles eraldi või täpsemalt käsitleda võiksin, siis andke aga teada ja ma püüan seda teha.

 • ojarrx

  väga lahe, ootan järelmuljetamist

 • German Bidzilja

  Milliseid kanaleid ise soovitad jälgida, et antud teemaga pädevalt kursis olla? Oskad soovitada mõnda blogi, mis kirjeldaks sarnaselt sinu postitustele huvitavaid kokkuvõtteid umbes korra päevas?

 • Lauri Kendaru

  Hey Bidzilja, asjal saab hästi silma peal hoida RussianToday-d vaadates. http://www.rt.com .
  Kuna tegemist on alternatiiv meediaga siis ka üks asjalikumaid laia pinnalisi kajastajaid, kuna põhivoolu meedia(meedia magnaadid) kuulub selle 1% sisse kes vahendavad seda kõike kui üldse, siis lihtsalt valetades ja  asju ilustades. 

 • http://tarmojuristo.wordpress.com Tarmo Jüristo

  Jah, rt.com on hea kanal, millel selles osas silma peal hoida. Ma ise jälgin kõige rohkem vast twitterit – nii üldist #ows-hashtagi kui paari konkreetset tviitijat. Muidugi tasub vaadata ka #OWS-i ametlikke lehti http://occupywallst.org/ ning http://www.nycga.net/. Viimane ei ole küll vist eriti ladusalt loetav, sealt leiab aga näiteks assambleede protokolle, töörühmade dokumente ja muid uudiseid. Asjakohaseid blogisid ei ole aga ka mulle endale ette juhtunud, nii et selles osas kahjuks ei oska aidata.

  Neile, kellel on iPad soovitan aga soojalt sellist (tasuta) appi, nagu FlipBoard, kus saab muuhulgas lisada ka eraldi #OccupyWallStreet-i feedi.

 • Maarja-Leena Saar

  Alternatiivmeedia kanal – Siin tehakse jooksvat reportaaži: http://www.nationofchange.org/live-stream-wall-street-occupation-1316970901

 • Anonüümne

  http://www.commondreams.org/occupy

  Siin on hulk artikleid sündmuste algusest alates.
  Pluss alati tasub loo algusest vaadata, kust see on võetud, siis saab järgmiste allikate juurde.
  *
  http://www.adbusters.org/campaigns/occupywallstreet

  Kui alla kerida, siis vasakul pool jookseb iga päev viiteid atiklitele, pilte, videoklippe. Samuti jookseb paremal pool nö Action Stream. Sealt saab napsida samuti viiteid.
  *
  Mõlemal leheküljel on all siis arhiiv, kust leidub vanemaid materjale.
  Oleneb muidugi, mida keegi tahab. Minu viidatud kohtadest leiab suuresti just selliseid analüüsi-artikleid. Kuigi jah, eks uudismaterjali on seal niikuinii.
  *
  CommonDreams, CounterPunch, TruthOut, TruthDig, AlterNet, ZMag … Need on vist põhilised, mida ma olen vaadanud. Aga jah, kui seal natuke ringi vaadata, siis marerjali leiab nagu muda. See on ikka tõeline plahvatus, mis seal on toimunud.

  commondreams.org
  Kui sõita lehekülje lõppu, siis on seal linke kõikvõimalikele teistele lehekülgedele.

 • Anonüümne