Ennustame valimistulemusi?

Memokraat avaldab täna Tartu Ülikooli Riigiteaduste Instituudi teaduri Mihkel Solvaku analüüsi erakondade valimistulemuste ennustamisest. Üks selle analüüsi kainestavamaid järeldusi on see, et Eesti poliitika on ülimalt stabiilne ning hoolimata valimistevahelise ajal toimuvatest kõikumistest erakondade reitingutes, liiguvad reitingud valimiste ajaks tagasi sinna kohale, kus nad olid eelmistel valimistel. Reform käib vahepeal ikka põhjas, Kesk käib vahepeal ikka tipus, kuid valimiste ajal on nad tagasi seal, kus olid varem.

Mis saab kevadel? Kui seda analüüsi võtta aluseks, saab tõenäoliselt suurimaks valimistulemuste mõjutajaks olema majanduse käekäik. “It’s the economy, stupid!” Aga tutvu ise lähemalt ja ütle, mida arvad.

Loe siit!

 • Andres Laiapea

  Igakuine kõikumine on ebaoluline, kuid pikemas perspektiivis näitavad valimistulemused siiski trendide olemasolu. Näiteks Reformierakonna ja Rahvaliidu reitingud olid sajandi alguses enam-vähem samal tasemel, aga üks on tõusnud vahepeal populaarsustabeli tippu ning teine langes parlamendist välja ja muutus üldse millekski muuks. 2015. aasta RK valimiste põhiküsimus on erakondade lõikes selles, mil määral ja kuidas mõjutavad tulemusi praegused parlamendivälised erakonnad. Isegi kui neist ükski sisse ei pääse, siis kes suurtest neile kõige rohkem hääli kaotab? Nende profiile vaadates tundub tõenäoline, et kõige rohkem valijaid kaotab IRL. Kuna Savisaarega keegi koalitsiooni ei tee, siis võibki ainsaks realistlikuks võimaluseks jääda praeguse koalitsiooni jätkamine. Pärast valimisi tasub siis vaadata, kas toimub mingi väiksemate erakondade ühinemine, mille tulemusel võib saada 2019. aastal parlamenti ka viies jõud. Samuti võivad praeguse koalitsiooni püsides muutuda 2019. aastaks ka suuremate erakondade omavahelised jõuvahekorrad. Savisaare lõpuks vältimatult toimuv lahkumine poliitikast avab võimalusi veelgi suuremate muutuste toimumiseks. Lühidalt: kuigi need valimised tõenäoliselt jõudude vahekorda Riigikogus oluliselt ei muuda, ei saa sellest järeldada, et samasugune seisak jätkub ka edaspidi.

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  Mulle tuli uurimust lugedes pähe selline mõte, et kuigi erakondade reitingud püsivad valimistelt valimisteni samad, siis ei ole erakonnad ise samad. Näiteks reitingute nimel tehakse tugevasti tööd võimul ja opositsioonis üsna erinevalt ja erinevate jõududega. Need, kes oskavad võimul olla, need oskavad ka paremini muutuda.

  Võtame näiteks Reformierakonna, milles on viimase 2-3 aasta jooksul toimunud põlvkonnavahetus. Juhtpositsioonidelt kadunud: Ligi, Lang, tagasi ei saanud tulla Kallas, jne. Asemele on astunud juba üsna hästi üles töötatud uued näod: Rõivas, Pevkur, tegelikult ka Kaja Kallas.

  Neile aga kes räägivad muutuste võimalikkusest ja võimatusest võiks öelda ehk ka seda, et muutused on võimalikud, kuid see ei tähenda alati uut erakonda võimul. Ka selleks, et olla sama, tuleb muutuda.

  * Tegelikult on muidugi kõik erakonnad (ehk peale Keski) üsna tugevalt vaeva näinud selleks, et uusi nägusid leida ning ka see kõik kokku viib muutuseni, kuid sugugi pole kindel, kas muutus toimub erakondade vahel või nende sees.

 • Vanda Maria Mmv

  Tähelepanu !!!

  minu nimi on Mavis Carlos, i esindaja Aiico kindlustus laenu laenuandja äriühing Brasiilias, anname välja laenu 2% huvitatud määra, kui olete huvitatud võtke see e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd oma laenu üleandmine kohe. võite meiega ühendust võtta ka selle vandeadvokaat e-post: amaah.credit.offer@gmail.com ka. meie firma on kunagi valmis üle mingi summa teile alates 5000 € kuni 100.000.000 euro mõni teie projekti oleme kunagi valmis krediidi teid periood 1 või 2 nädal tehing.

  Attention !!!

  my name is Mavis Carlos, i representative of Aiico insurance loan lending company in Brazil, we give out loan at 2% interested rate, if you are interested kindly contact this email:(maviscalos_laen_laenamine@outlook.com)now for your loan transfer immediately. you can also contact us on this barrister email:amaah.credit.offer@gmail.com also. our company are ever ready to transfer any amount to you starting from 5000 euro to 100.000.000 euro for any of your project, we are ever ready to credit you in an period of 1 or 2 week transaction.
  .