Kus on Priit Hõbemägi?

Hõbemägi eile TV3-s: “Ma võin eksida aga mul on sellised andmed.”

Viimastel nädalatel on mul tõesti suu lahti jäänud, avastades, et Priit Hõbemägi proovib nii leheveergudel, raadios kui televisioonis levitada ideed, et Rahvakogu on presidendi kantselei “vandenõu” eesmärgiga suukorvistada Eestis toimuv revolutsioon. Vabariigi Presidendi Kantselei sepitsus, mille tulemusena kanaliseeritakse nooruslik muutuste energia vanadele jäätunud radadele.

Tahaks täpsustada, Priit Hõbemägi, kas me räägime ikka sellestsamast presidendi büroost, mis ei suuda Rootsi visiitigi korraldada, ilma, et järgneks mütsiskandaal? Seesama büroo opereerib nüüd sellise sujuvusega nii avaliku arvamuse kui poliitiliste jõuvahekordadega, me kõik sipleme tema niitide otsas nagu banaanivabariik CIA embuses?

Kohtudes mingisuguse nii tõsiselt lolli väitega, on ilmselgelt raske seisukohta võtta, mis ilmselt on ka põhjus, miks keegi rohkem pole seda üles korjanud. No hästi. Vaadates eilset Kolmeraudse saadet, märkasin, et Hõbemägi ka allakirjutanu nime sellesse teemasse mässis, hüüatades:  “Kus on Daniel Vaarik? Kus on Tarmo Jüristo?”.

Tõesti, kuhu ma olen kadunud? Täna esinesin 20-le riigiametnikule teemal, kuidas esindada riiki väärikalt. Hõbemägi seal esinejate seas ei olnud. Eile osalesin tunniajases Vikerraadio saates reporteritund. Hõbemägi seal saates ei olnud.

Hiljuti käisin Rootsis, kus tutvustasin ühes kohalikus mõttekeskuses Global Utmaning kolme erineva loenguga kunagist Ühtse Eesti projekti. Hõbemägi ma seal ei näinud.

Paari nädala eest kirjutasin 9000 tähemärgise loo Eesti loetaivama Päevalehe Postimees arvamusküljele, kus arutasin kodanikuühiskonna rahastamise eri mudelite üle. Pole kuulnud, et Hõbemägi oleks selle teema arutlemisele aega pühendanud, aga võib olla ma eksin.

Terve veebruarikuu kogusin Hooandjas raha oma uue raamatu jaoks. Hõbemägiga me teed ei ristunud. Nüüd kirjutan ma iga päev seda raamatut ning saadan rahastajatele esmaspäeviti aruandeid selle kohta, kuidas edeneb. Tõsi küll, Hõbemägi adressaatide hulgas pole.

Modereerisin Praxise mõttehommikut, kus arutasime taas kodanikuühiskonna rahastamise teemat, sellelgi üritusel Hõbemägi ei olnud. Enne seda tegime EMSL-i kontoris debati Alari Rammo ja Agu Laiuse vahel kodanikuühiskonnaga väga seotud teemal, usaldus või kontroll? Modereerisin mina, video on netis üleval. Kuigi oli avatud üritus, siis Hõbemägi seal ei olnud.

Mõni nädal tagasi esinesin kõnega Eesti Parima e-teenuse konkursi üritusel, kus kritiseerisin muuseas jätkuvalt Eesti ajalehtede kommentaariumimudelit. Hõbemägi seal üritusel ei olnud.

Kusjuures, erinevalt Hõbemägist tahaksin väita, et kõik need tegevused on seotud kuidagipidi kodanikuühiskonnaga. Eelmine aasta oli Memokraadil väga tihe ja pöördeline. Olime paljude sündmuste keskel ning mõnest neist said alguse minu arvates positiivsed arengud, kuid ma ei tähtustaks Memokraadi rolli siin kuidagi üle. Kirjutasin ise palju postitusi nagu Protokoll ja Skyfall, mis üritasid analüüsida seda, kuidas leida lahendusi dialoogi parandamiseks ühiskonnas. Diskuteerisime päris valusalt Reformierakonna funktsionäridega, pidasime rahastamisskandaali kronoloogiat. Kui sellest kõigest ei piisa ja midagi jääb veel tõesti Hõbemägile arusaamatuks, siis kahjuks vist tuleb käed üles tõsta. Sorry, ilmselt ei ole meil seda keemiat.

Võimalik, et Hõbemägi arvates on Memokraat nagu ajalehetoimetus, kus peab iga päev Rahvakogu teemal kahte pange kokku taguma. Mul isiklikult ei ole aga Rahvakogu kohta rohkem midagi ütelda. Tundub, et asi on heades kätes. Loodame, et homme läheb hästi. Muide, inimesed, kes Memokraati kirjutavad, selle eest raha ei saa ning nad teevad seda tihtipeale pärast seda, kui muud toimetused on tehtud. Samuti ei kirjutata Memokraati selleks, et lihtsalt teisi inimesi närvi ajada ja vaadata, kas tuleb võimalikult suur jama. Me ei pea täitma iganädalast formaati, vaid pigem proovime kirjutada siis, kui on uusi mõtteid, mida jagada. Siia kirjutatakse siis, kui on mingi teema pärast ka päriselt mure ning siin ilmuvat kriitikat kannustab pigem Karl Popperi sarnane idee sotsiaalsest innovatsioonist, mis paraku toimub samm-sammult.

Igatahes, telefon on mul taskus, selle ekraanil on näha erinevate helistajate numbreid, kuid mitte Hõbemägi oma. Ta on vist keegi televiisorist, sest muidu saaks ta aru, et ka temal endal on võimalik kodanikuühiskonnas kaasa lüüa ning tagada sellega, et konspiratsiooniteooriad oleksid välistatud. Tõesti, kui ma nüüd järele mõtlema hakkan, siis kus on Priit Hõbemägi? Kus ta tegelikult on? Seoses homme algava Rahvakoguga on palju olulisi teemasid üleval, kuid tuntud meediategelane tegeleb lihtsalt sellega, et ei viitsi kontrollida, kus keegi on ning käib saatest saatesse levitamas udu, mille ümberlükkamiseks piisaks ühest telefonikõnest või Google’i otsingust.

P.S. Kus on Tarmo Jüristo?

 • http://twitter.com/graafik graafik

  Eesti loetaivama Päevalehe Postimees arvamusküljel ilmunud lugu rahastamise eri mudelite üle sai Postimehe veebis 2 kommentaari. Mis kostad?

 • http://twitter.com/kaurkender Kaur Kender

  @twitter-13051072:disqus las ma vastan ise danieli eest. kommunikatsiooni käsiraamat sai 205 hooandjat. see on – las ma vaatan kurssi – võrdne umbes 200 000 kliki või 20 000 kommentaariga (uues rahas). money talks, bullshit kommenteerib.

 • Narcissus

  Kas Rootsi-visiidi mütsiafäär oli tõesti negatiivse mõjuga? Sama hästi võib väita, et negatiivne oli Pussy Rioti toetamine või on olnud presidendi esindatus Twitteris. Presidendi kantselei võimetus midagi sepitseda vajaks paremat tõendatust kui viidet ühele vaieldavale näidisjuhule.

  Teine asi on aga, et nn vandenõu ei pea olema üldse Presidendi poolt initsieeritud ja orkestreeritud. Kõige paremad vandenõud üldiselt sepistuvad siis, kui nendeks on vaikiv nõusolek paljudelt osapooltelt. Rahvakogu idee sobis Harta 12 järgselt peaaegu kõigile osapooltele, kellelgi polnud selle protsessi algatamisest midagi kaotada. Vandenõu sepistas end ise, kaasasepistajaid võis olla palju, miks mitte mõned neist ilma teistest osapooltest koguni teadmata… Kes lõpuks sellest protsessist võidab, see selgub siis, kui lõpp käes on.

  Sõltuvalt asja käigus tehtavatest otsustest võivad võita nii Harta 12 aktivistid, võimukoalitsioon kui ka sotsiaaldemokraatide opositsioon. Mõned arvavad, et võidab rahvas, kes on läbi protsessi juba saanud teadlikumaks. Äkki on panustajaid veelgi?

 • http://www.facebook.com/rein.raud Rein Raud

  :)

 • http://twitter.com/graafik graafik

  @twitter-102847197:disqus las ma arvutan, et mitu kommentaari sa siin veel pead kirjutama, et käsiraamat saaks ühe euro

 • http://twitter.com/kaurkender Kaur Kender

  sa nagu päriselt ei tee vahet blogil ja kommertsmeedial? ma seletan ainult ühe korra. loe tähelepanelikult. blogijad, erinevalt sinust, hhlist ja hõbemäest elavad lahedalt üle selle, kui ntx memokraat JA (pardon my french) delfi ei saa kumbki nädal aega ühtegi klikki ega kommentaari. aga ma usun, et me mõlemad teame isegi nende pankurite nimesid, kes isiklikult hansule helistaksid peale esimest kliki- ja kommivaba päeva.

 • http://twitter.com/graafik graafik

  Nojah, seda ma tahtsingi kuulda, et nn blogijad ei vaja tagasisidet vaid raha… aga Postimehe arvamusplats ei ole blogi ja sealt võiks tulla tõsise teema puhul rohkem tagasisidet :)

 • http://www.facebook.com/tiit.riisalo Tiit Riisalo

  Tarmo Jüristo on – http://www.facebook.com/pages/Wilayah-Persekutuan-Malaysia/181361855254397
  Veidraid asju teavad inimesed tänapäeval…

 • http://www.facebook.com/mridala Märt Ridala

  Keskpäevatund vajaks tõesti värskendust. Viimane saade oli kuidagi eriti täis totakaid vandenõuteooriaid ja küünilist, natsionalistlikku virisemist. Kuku raadio võiks esinejad asendada Memokraadiga seotud arvamusliidritega ning sisu võiks rohkem rääkida sellest mida tegema peaks mitte sellest kui pahasti kõik on.

 • https://angel.co/jkaljundi jkaljundi

  Oot, minu arust näitab artikli väärtust tänapäevases kollases meedias nagu Postimees siiski pigem see, kui vähe see artikkel kommentaare sai?

 • roheline ajakirjanik

  Justnimelt. Kui kirjutada väga halva keele ja sisuga arvamuslugu täielikust nonsenssist, siis saaks see ju oioi kui palju tagasisidet kommentaaride näol. Kommentaaride arv näitab tihti irriteeritavust ja arvamuslugude puhul irriteerimine pole (alati) just see põhieesmärk, kuigi ka seda võib olla. Aga eestlane ei kipu väga kommenteerima, kui midagi vaielda pole, kõigega nõus ollakse.

 • Aksel

  Graafik ,see nyyd küll mingi asjalik argumentatsioon polnud, duh.

 • http://twitter.com/graafik graafik

  Ma tahtsin öelda, et ei ole suurt mõtet arvamuslugu avaldada keskkonnas, kus puudub tagasiside.
  Parem hulk anonüümseid modereeritud kommentaare, kui mõned nimelised grafomaanide jäetud heietused.

 • http://www.facebook.com/varro.vooglaid Varro Vooglaid

  Aga miks mitte lihtsalt selgesõnaliselt ja ametlikult kinnitada nii Vabariigi Presidendi kantselei kui ka harta eestvedajate poolt, et kellelegi neist ei ole teada mitte ühtegi infokildu, mille alusel võiks isegi kahtlustada, et VP kantselei on ühel või teisel viisil hartaga seonduvalt mingil muul (ja olulisemal) positsioonil kui avalikkusele pasita lastakse?

  Miks mitte avalikustada vabatahtlikult ka need asjakohased dokumendid, millele Hõbemägi oma teemakohases kolumnis viitas? Ehk on Hõbemägi poolt püstitatud kahtlused väärad, ent kahtlemata ei ole need naeruväärsed või muul viisil sellised, et ei väärigi vastuseid — seda enam, et harta liikumine väidab end seisvat avatuse ja läbipaistvuse eest. Seetõttu on tõsiselt veider, et pärast nende kahtluste õhkuviskamist pole (minule teadeolevalt) ei VP kantseleist tulnud mingisugust selgitust ega ka hakanud nn uurivad ajakirjanikud asja vastu huvi tundma. Valitseb vaikus, mis tahes-tahtmata süvendab kahtlusi.

  Mis puutub härra presidendi ja tema kaaskonna võimekusse avalikkusega manipuleerida, siis see ei ole kindlasti nii tagasihoidlik, nagu oma teksti alguses retooriliste küsimuste abil püüate mõista anda. Ju teavad nii mõnedki, kui peeneid tehnikaid kasutati asjakohaste isikute poolt selleks, et preagusest presidendist üleüldse saaks president.

 • http://www.facebook.com/vassili.koslakow Vassili Koslakow

  Ehkki ma ei saa pàris aru, mida selle argumendiga öelda taheti, aga asja selguse huvudes mainin, et pôhjus on ysna lihtne: PM arvamus lubab ainult identifitseeritute kommentaare ja oma nime all komenteeritakse vàhem agaralt, aga ehk ka veidi sisukamalt. Alati see muidugi ei kehti.

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  Jah, selle mõttega tuleb nõustuda, et VPK ja kõik osapoolsed peavad olema 100% avatud, nagu ka Koostöö Kogu ja Rahvakogu. Siinkohal ma ei kujuta ette, mis dokumente selle kõigega seoses üldse saaks salastada? Mille alusel ja mis õigusega? Antud olukorras muidugi saan mina hoopis aru, et teooria arendajad isegi ei taha teada, mis info on, sest nii on kergem teooriaid luua ja see on minu arvates kriitikat väärt. Kui kellegil on vastupidist infot ja fakte, siis rääkigu.

 • http://www.facebook.com/varro.vooglaid Varro Vooglaid

  Mis dokumente saaks salastada?

  “Juba järgmisel päeval, 5. novembril [st päev pärast harta esimese mustandi valmimist] on Riigikogu dokumendiregistrisse kantud neli dokumenti pealkirjaga “Vabariigi Presidendi Kantselei 2013. a eelarve”. /…/ Kuidas ja mis sõnastuses kantselei täpselt raha küsis, seda me ei tea, sest 5. novembri kuupäeva kandvad dokumendid Riigikogu dokumendiregistris pealkirja all “Vabariigi Presidendi Kantselei 2013. a eelarve” on kõik salastatud kuni 29. oktoobrini 2017.” (Priit Hõbemägi, “Vandnõu Jääkeldris?”, EE, 15.03.2013)

  Kui avalikkusel on tekkinud harta liikumise suhtes põhjendatud kahtlusi, siis neid vist ikka ei ole võimalik hajutada nii lihtsate retooriliste käikudega, nagu vastamine stiilis, et tooge ise tõendeid, et asjad ei ole nii, nagu me väidame need olevat. Pigem süvndab selline keerutamine juba tekkinud kahtlusi.

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  Siin jääb ka minul nentida, et dokumentide selline salastamine on üpris rumal mõte.

 • http://www.facebook.com/varro.vooglaid Varro Vooglaid

  Ehk võiks siis taotleda nende salastamise tühistamist, kui pole mingit põhjust neid salastada?

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  Absoluutselt.

 • http://www.facebook.com/varro.vooglaid Varro Vooglaid

  Teete vastavasisulise ettepaneku VP kantselile, kellega koos te seda Rahvakogu asja ajate?

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  Et olla täpne, siis ma ei aja Rahvakogu asja, tunnen küll inimesi, kes sellega tegelevad ja samuti tunnen Koostöö kogu ja VPK inimesi, kellele ma selle soovituse ka täiesti selgel kujul edastan.

 • http://www.facebook.com/varro.vooglaid Varro Vooglaid

  Väga hea. Loodame, et ka VPK inimesed jagavad Teie soovi hoida protsess läbipaistvana ja hajutada tekkinud kahtlused ning võtavad Teie soovitust kuulda.

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  Lugupeetud Varro, piisas siiski ühest telefonikõnest Ülle Madisele, et teada saada, Priit Hõbemägi väide ei vasta tõele ja need dokumendid EI ole salastatud. Ma saan aru, et eelarvega seoses pole ühtegi salajast dokumenti. Veel enam, saan aru, et seda peaks praegu teadma ka Priit Hõbemägi ja see on ka põhjus, miks ülejäänud meedia pole teemaga tegelema asunud.

 • http://www.facebook.com/ylle.madise Ylle Madise

  Uurisin just VPK asjaajamise eest vastutajalt. Keegi ei ole kuuldavasti teabenõuet esitanud Koostöökogule halduskorralduse ja kohaliku omavalitsuse reformiks vajalike analüüside jaoks raha taotlemise kohta, või pärast hartat ja jääkeldrit rahavkogu portaali arenduseks lisaraha taotlemise kohta. Loomulikult on kõik dokumendid avalikud, kas tervikuna väljas või küsimise peale saadaval, kui ise ei leia või ei näe sisse, tuleks esitada teabenõue või lihtsalt küsida. Kui oleks küsitud, ei oleks olnud millegi peale vandenõu ehitada :-) Halduskorralduse ja kohaliku omavalitsuse reformi analüüside jaoks on inimene tööl ega puutu rahvakogusse kuidagi, rahvakogu osas taotleti ja saadi eelarve menetluse lõppfaasis raha juurde, selle kasutus ka avalik, põhiosas kandis rahvakogu kulud AEF (Urmo Kübar kui korraldaja teab vastata).
  Kellel on lisaküsimusi, siis asjaajamise eest vastutab VPKs Mailis Neppo, Koostöö kogu juhib Olari Koppel, VPK direktor ja tervikülevaate omanik on Siim Raie, avalikkussuhteid saab arutada Toomas Sildamiga. Kõik avalikult leitavad ja teada inimesed. Asjad on selged ja lihtsad, kui süveneda.

 • http://www.facebook.com/ylle.madise Ylle Madise

  Uurisin VPK asjaajamise eest vastutajalt. Kõik on tõepoolest avalik, kas tervikuna üleval või küsimise peale saadaval. Koostöö Kogu taotles raha halduskorralduse ja kohaliku omavalitsuse reformi jaoks vajalike analüüside jaoks. Kui tuli harta12 ja seal nimetet probleemide lahenduste otsimiseks jääkelder ja rahvakogu portaal, taotleti portaali arenduseks Koostöö Kogule veel lisaraha. Need on kaks eraldi projekti erinevate inimeste ja tegemistega. Arutelupäeva korraldaja on Urmo Kübar, tema oskab rääkida selle eesmärgist ja rahastamisest. Sellega ei ole VPK ega vist ka Koostöö Kogu seotud. Nii et kallid sõbrad, ei mingit vandenõu. Kõik on igavalt selge ja lihtne.

 • http://www.facebook.com/varro.vooglaid Varro Vooglaid

  No näete, ei olegi nii keeruline kahtlusi hajutada. Nüüd peaks muidugi ka hr Hõbemägi selgitama, miks ta valeinformatsiooni levitab ja selle eest avalikult vabandust paluma.

 • http://tarmojuristo.wordpress.com Tarmo Jüristo

  margus, ma olen andnud nõusoleku ühe oma memokraadis ilmunud loo avaldamiseks delfis (pardon my french too) *tingimusel* et seal all seda “tagasisidet” ei ole.

 • http://www.facebook.com/varro.vooglaid Varro Vooglaid

  Tore oleks seegi, kui VPK kinnitaks ühemõtteliselt, et ei presidendil ega ühelgi VPK-ga seotud isikul ei ole olnud kogu harta liikumise väljakujunemisega rohkem seoseid kui on avalikkusele üldiselt teada. Siis oleks Hõbemägi poolt välja käidud kahtlused täielikult ümber lükatud.

 • http://www.facebook.com/ylle.madise Ylle Madise

  Harta 12 sai VPK teada siis, kui see ilmus. Mingeid salaseoseid ei ole. Nende olemasolu kahtlustamine on kõikide asjaosaliste jaoks solvav. VP otsustas toetada hartas näidatud probleemide lahendamist. Poliitilist konkurentsi elavdavate ja ausamaks muutvate muudatusteta on raske loota, et poliitiline kultuur paraneb. Lahenduste otsimine ei vastusta kuidagi muude probleemidega tegelemist ega piira kellegi põhiseaduslikke kodanikuõigusi.

 • http://www.facebook.com/varro.vooglaid Varro Vooglaid

  Kas VP ja VPK ei ole ise osa nendest probleemidest, millele harta viitas? Kui on, siis nende probleemide lahendmisel juhtrolli enesele võtmine näib paratamatult paljudele veidrana. Nimetada teatud küsimuste omamist ja väljendamist selles osas solvavaks on vast liialt tundlik.

 • http://keskpaevatund.blogspot.com Priit Hõbemägi

  Head kaasalööjad! Et lõpetada tulutut vaidlust selle üle, kas midagi on salastatud või mitte (enda meelest kirjutasin 15.03 Eesti Ekspressi tekstis väga selgelt, mida ma täpselt silmas pean), siis lisan siia täna, 6. aprillil kl 14:16 võetud lingi dokumentidele. Kontrollisin enne artikli avaldamist Riigikogu pressiteenistusest hr Paali käest üle, kas dokumendid ikka on salastatud. Vastus oli “jah”. Link kõnealustele dokumentidele on siin (kui keegi neid dokument siiski nüüd suudab lugeda, siis andku mulle ka teada)
  http://www.riigikogu.ee/?op=ems&page=dokumentide_detailid&pid=2906b41f-ad47-4de2-8381-c80c98c19e3a&

 • http://keskpaevatund.blogspot.com Priit Hõbemägi

  Et lõpetada tulutut vaidlust selle üle, “mis dokumendid ja kas on salastatud või mitte”, siis panen siia just praegu kopeeritud lingi. Kontrollisin enne 15.03 Ekspressi artikli avaldamist, kas salastatud kehtib ja hr Paali vastus oli: “jah, dokumendid on salastatud”. Kui keegi neid siiski lugeda suudab, siis palun rääkige mulle ka, mis seal sees peidus on.

  http://www.riigikogu.ee/?op=ems&page=dokumentide_detailid&pid=2906b41f-ad47-4de2-8381-c80c98c19e3a&

 • http://keskpaevatund.blogspot.com Priit Hõbemägi
 • http://keskpaevatund.blogspot.com Priit Hõbemägi

  See on minu esimene kommentaar, ei osanud memokraadi kommentaariumi käsitleda, nii tulgi neid kaks tükki. Kustutamine ka ei õnnestu enam :)

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  Kustutasin selle korduse ise ära, on tõesti disqusiga vahel see probleem.

 • http://www.facebook.com/ylle.madise Ylle Madise

  See on Riigikogu sait. Nii et ei puuduta VPK-d. Minu meelest saavad need dokumendid olla maksimaalselt AK ja seega ajakirjaniku küsimise peale saadaval.Salastada saab väga kitsastel julgeolekuga seotud alustel. Koostöö Koguga seoses igatahes ei ole midagi varjata.

 • http://keskpaevatund.blogspot.com Priit Hõbemägi

  Nagu mina aru saan ja nagu ma sain aru ka hr Paali vastusest, on need dokumendid saabunud Riigikogusse VPKst, nii et paistavad olema vägagi VPKd puudutavad. Ja nagu ma välja loen, on need seotud VPK eelarve koostamise protsessiga. See vastus Üllelt on formaalne ja JOKK, sisuliselt aga vastamist vältiv. Tõde on muidugi dokumentides endis peidus. Võib ju olla et, ma eksin sügavalt. Aga praegu jään oma senise arvamuse juurde.

 • http://www.facebook.com/ylle.madise Ylle Madise

  Palusin saata asjaajamise eest vastutajal dokumendi, mis on läinud välja VPK-st. Kohe saadan selle edasi Priidule. Kuna pole minu teema, sellega minu osa ka lõpeb. vihkan valet ja ebaõiglust, seepärast püüdsin seletada. Ärge siin palun mind osaks vaidlusest tehke ega solvama tulge. Mina ei ole mitte kunagi mingit JOKKi ajanud. Minult küsis Daniel, kas VPK eelarvega seotud dokumendid VPK lehel on salastatud. Ei ole salastatud. Uurisin järele meie inimeselt kes tegeleb: ei ole tõesti. Palusin saata: saatis. 30.10 dateeritud dokumendis (2 faili) küsitakse lisaraha Koostöö Kogule halduskorralduse reformi ja kohaliku omavalitsuse reformi analüüside jaoks 40 tuh eurot. Selle raha eest on inimene al 1.1,13 palgal. Jääkeldri protsessi jätkuna loodud rahvakogu portaali ülesehitamise kuludeks taotleti Riigikogult Koostöö Kogule täiendav raha. Rahvakogu ja riigipidamise reform on kaks eraldi projekti erinevate inimeste ja erineva rahaga. Rahvakogu jaoks küsiti raha eraldi ja pärast Jääkeldrit. Oleks VPK-st enne vandenõuteooriate ja valede levitamist midagi küsitud, poleks midagi kirjutada olnud. Miks pole RK ak märget pärast eelarve vastuvõtmist maha võtnud, ei tea. Hoolimata ak märkest tuleb ajakirjaniku palve peLe teave välja anda, vähemalt mina saan küll nii aru. Priit, kui Sul on veel küsimusi, pöördu minu poole või nende poole, kes tegelevad asjaajamisega (Mailis Neppo), portaali ja koostöö kogu rahadega (Olari Koppel), arutelupäeva ja selle rahadega (Urmo Kübar). Alati vastame lahkesti.

 • Mele P.

  Juba hulk aega tagasi oli kuulda, et mitmed head ja intelligentsed kirjutajad on loobunud või piiranud Eesti lehtedes kirjutamist nõmedate reguleerimata kommentaaride pärast (sh Daniel Vaarik võttis sel teemal korduvalt avalikult sõna); samal ajal istuvad aga kusagil jätkuvalt mingid toimetajad, kes fetišeerivad mõtestamata kommentaaride arvu ja peavad isegi vajalikuks seda “argumendina” välja käia… Kui see ei ole ajakirjanduse modereerijate ja arvajate vaheline võõrandumine, siis mis see on?

 • http://www.facebook.com/andi.mellis Mikk Tammik

  Supp – ja keegi süüa ei taha?

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik

  Priit, nagu ma aru saan, on sul nüüd dokumendid käes. Kas teooria sai kinnitust?

 • http://keskpaevatund.blogspot.com Priit Hõbemägi

  Sain VPKlt dokumendid, ja nüüdseks on need ka Riigikogu saidil juba ludeda, AK on maha võetud. Nendes dokumentides palutakse lisada VPK eelarvele raha diiselgeneraatori (80 000) ja riigipidamise kava (40 000) jaoks. Jääkeldrit ei mainita. Tõsi, 29. novembril kohtus hr Koppel Riigikogu rahanduskomisjoni esimehega ja sai temalt nõusoleku lisada 20 000 krooni Jääkeldri raha riigipidamise kava jaoks küsitud summale, mis kasvas seega 60 000 kroonini. Seega ei saa nende dokumentide alusel väita, (nagu ma tegin), et VPK või Koostöö Kogu oleksid juba enne Jääkeldri protsessi algust või kohe selle alguses küsinud raha Jääkeldri ürituste korraldamiseks.

 • http://www.facebook.com/erik.k6ster Erik Köster

  Miks nii keevaliselt

 • http://www.facebook.com/erik.k6ster Erik Köster

  Tegelikult on ju Hõbemägil ilmselt õigus

 • http://distantsignal.blogspot.com Daniel Vaarik
 • http://www.facebook.com/gustav.liblik Gustav Liblik

  olles ühendriikide poliitika entusiast, olen pannud tähele, et tihtilugu ei olegi väiteid esitades oluline, kas öeldu/kirjutatu vastab suuremas või väikesemas mahus ilmtingimata tõele.

  enim võimendus see tähelepanek viimaste presidendivalimiste kampaania juures – konkurenti diskreteerides jääb valjumalt kostuma ikkagi esialgu väljaöeldu, tõeväärtuse kontrollimise tulemused jõuavad hiljem vaid vähesteni ning selleks ajaks on soovitud eesmärk juba saavutatud.

  korrektne arutlus?