Kaks nädalat hiljem

Daniel Vaarik

Kuigi trolliküttimise debatt Memokraadis on hetkel mõnevõrra vähenenud, laekub siiani ettepanekuid e-posti või Skype’i kaudu kiirusega umbes üks huvitav asi päevas. Lisaks on pidevalt juurde tulnud ettepanekuid kohtuda silmast silma, et vaielda või arutada lahendusi. Kõik  see on olnud väga teretulnud.

On esitatud ka mitu  intervjuusoovi, millest ühe peale andsimegi Tarmo ja Ilmariga intervjuu Postimehe arvamuse ja kultuurilisale AK. Nende paari anonüümse arvaja pettumuseks, kes on oletanud, et kirjutasime siin selleks, et lihtsalt laialt kella lüüa ja silma paista, pole meist vist keegi rohkem sel teemal intervjuusid andnud, sest tundub, et oluline on öeldud.

Nagu ma ka varem rõhutanud olen, on tagasiside palju õpetanud ning kunagi varem pole vähemalt mul  olnud nii palju informatsiooni leimamise erinevate tahkude kohta. Et anda kogunenud lisaväärtusest midagi tagasi, jätkame teemaga siin siiski ka edaspidi ning täiustame ka Trolliküti käsiraamatut.

Huvitavatest vahepealsetest arengutest tasub kindlasti mainida Delfi solvamisvastast kampaaniat Ära sigatse. Kampaaniaga samal ajal on Delfi asunud ka solvajaid leebelt togima sellega, et sunnib neid aktsepteerima kommenteerimise reegleid. Minu isiklik arvamus selle kampaania suhtes on kergelt toetav, kuid samas ettevaatlik. Kui Delfi tõesti tahab midagi muuta ja parandada online debati kvaliteeti, siis on ta kõige õigem ja mõjukam kanal seda tegema. Kuid samas on täiesti selge, et ainult kampaaniast ei piisa, üksiku üritusena jääb see pigem maineklattimise kategooriasse.

Kui võtta aluseks üks meie põhilisi väiteid, et anonüümne sõimlemine mitte ainult ei peegelda, vaid ka ise tekitab uut viha, on selge, et midagi peab muutuma ka kommentaariumide enda mudelis. Seega, mina julgen anda oma lõpliku hinnangu Delfi kampaaniale alles pärast seda, kui on selge, kas sellele järgnevad Delfi poolt ka mingid järgmised sammud ning tegelikult on mõned delfiinid siin-seal mõista andnud, et järgnevad. Kui nii, siis way to go Delfi ja mina hoian teile igatahes tugevalt pöialt.

Muide, kui te seni pole veel lugenud, siis Delfis on juba mõnda aega tagasi ilmunud kaks head artiklit online sõimu teemadel, üks Iivi Massolt ja teine Tiit Hennostelt. Ühe super vaimuka ja parajalt lühikese ja lööva artikli trollismi arengust internetis leidis ükspäev aga Tarmo, soovitan ka seda lugeda. Üks tuttav aga edastas reaalsetel valemitel põhineva presentatsiooni Slashdoti kommenteerismudelist, mis sügavama huvi korral on kindlasti vajalik materjal.

Aga püsige lainel.

Written by Daniel Vaarik